“Seyyar Sahne”, İran yolcusu…

mask

Jean Botero’nun metninden esas alınarak “Seyyar Sahne” tarafından yeniden düzenlenen “Gılgamış” gösterisi, Polonya’da düzenlenen Zero Budget Festivali’nden sonra, şimdi de İran’daki Uluslararası Fadjr Tiyatro Festivali’ne konuk olacak.

Tahran’daki Şehir Tiyatrosu Binası Atölye Salonu’nda, 23 Ocak Cumartesi, saat 16.00 ile 19.00 saatleri arasında seyirciyle buluşacak olan gösterinin; konsept ve yönetimi Celal Mordeniz’e, metin düzenlemesi ve reji danışmanlığı Oğuz Arıcı’ya, besteleri ise Rezzan İlk Yiğit’e ait. 

Bir anlatıcıya eşlik eden iki oyuncunun olduğu gösteride, anlatıcıyı Rezzan İlke Yiğit canlandırırken, ona Murat Kürtün ve Erdem Şenocak eşlik ediyor.

Gösterinin konusu:

Tarihin bilinen en eski yazılı destanı olan Gılgamış üzerine çalışmaya Kasım 2008 yılında başlayan “Seyyar Sahne” ekibi, destanı nesilden nesle aktarılan büyük bir şarkı olarak değerlendirip yeniden besteleyerek, modern bir ritüele dönüştürmeyi amaçlamış.

Kullandıkları öğeler:

Geleneksel Rig-Veda, Avesta-Gatha okumaları ve İslam’daki hafızlık geleneği, Kürt dengbejleri ve Uzakdoğu hikâye anlatıcıları…

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Özden Irmak

Özden Irmak Kartal’da Türk Halk Müziği Konser Verdi

Kartal Belediyesi’nin organize ettiği nisan ayı kültür sanat programları kapsamında Özden Irmak, Kartallı müzik severlerle buluştu. Kartal Hürriyet ...