Sevil Berberi Operası, Kadıköy Süreyya’da…

seyahatname1

Komik opera türünün en iyi örneklerinden “Sevil Berberi”, yeni yılda sadece üç temsil ile Kadıköylü sanatseverlerin karşısına çıkıyor.

Öyküsü, Pierre Beaumarchais’in “La Barbier de Séville” adlı sahne eserine dayanan ve Cesare Sterbini tarafından librettolaştırılan “Sevil Berberi”, ünlü İtalyan besteci Gioachino Rossini tarafından bestelendi. İlk defa 1816 yılında Roma’da seyirci karşısına çıkan eser, o dönemde beklenen ilgiyi görmese de, dünya opera repertuvarının yüzyıllardır sahnelenen en önemli eserlerinden biri olma ünvanını kazandı.

Aynı zamanda “Figaro’nun Düğünü”nün de yazarı olan Beaumarchsis’in, bir nevi o eserin başlangıcı niteliğinde kaleme aldığı eser, Kont Almaviva’nın baş uşağı ve berberi Figaro’nun da yardımıyla varlıklı Rosina ile evlenmek için yaptığı planları nükteli ve komik bir şekilde anlatır. Geçtiğimiz sezonlarda La Bohemé’i sahneye koyan İtalyan rejisör Flavio Trevisan tarafından sahnelenecek eserin, orkestra şefliğini Vladimir Lungu yapıyor. Koro şefliğini Mikhail Iskrov’un gerçekleştirdiği eserin dekor ve kostümleri İsmail Dede, ışığı ise Metin Koçtürk imzası taşıyor.   

Eserde, Rosina rolünü farklı ses grubundan olmalarına rağmen koloratur soprano Nazlı Deniz Boran ve mezzo-soprano Nesrin Gönüldağ paylaşarak bir ilke imza atıyorlar. Figaro’yu Caner Akgün, Murat Güne, Alp Köksal ve Cengiz Sayın; Kont Almaviva’yı ise başarılı tenorlar Caner Akın ve Ahmet Baykara canlandırıyorlar. Don Bartolo rolüne Ali İhsan Onat hayat verirken, Don Basilio’da Suat Arıkan, Kenan Dağaşan, Gökhan Ürben rol alıyorlar.

sevil

Komik opera türünün en iyi örneği sayılan “Sevil Berberi”yi, 5-6-7 Ocak 2012 tarihlerinde Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde izleyebilirsiniz…

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Kadıköy Belediyesi

Kadıköy Belediyesi’ne Sağlıklı Şehir Planlaması Ödülü

Kadıköy Belediyesi, bu yıl Eğitim Mahallesi’nde hizmete giren “Kemal Sunal Parkı ve Ekolojik Yaşam Merkezi” projesi ile Türkiye ...