Sevgiliye kavuşmak için “Şeb-i Arus”…

1

Mevlana’nın 738. Vuslat Yıldönümü olan “Şeb-i Arus” programlarından biri, geçtiğimiz akşam Üsküdar’da gerçekleşti.

Düğün Gecesi anlamına gelen ve Rabbine kavuşması nedeniyle bu şekilde adlandırılan “Şeb-i Arus” sema ayinini izlemek isteyenler, Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde buluştu. Görsel şölen eşliğinde gerçekleşen Şeb-i Arus izleyenleri büyülerken, katılım bir hayli yoğun oldu. Sadece Üsküdarlılar değil, İstanbul’un birçok yerinden gelen vatandaşlar, Şeb-i Arus izlemek için Üsküdar’a akın etti.

Bursa Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği tarafından düzenlenen sema ayini, Mevlana’nın öğretilerine ve ölüm gerçeğinin aslında kişinin sevdiğine, Rabbine kavuşmasına vurgu yaptı.

Şeb-i Arus nedir?

Hicrî 672, miladî 17 Aralık 1273’de Pazar günü dünyadan göç eden Mevlâna’nın ölüm gününün hatırası olarak yapılan merasim hakkında kullanılan bir tabirdir. İkindi vaktinden sonra Kur’an okumak ve Aynü’l-Cem’ yapılmak suretiyle icra edilen bu merasimin gecesine, aynı zamanda “Leyletü’l-Arûs” da denilir. Şeb, Farsça “Leyle”, Arapça “gece” demek olduğu için, tabirlerin ikisi de aynı manaya gelir. Mevlâna, ölümünü “Şeb-i Arûs”, “Sevgiliye kavuşma” günü olarak kabullenmişti.

2

3

4

sporvitrini

Hakkında Murat Küçük

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

uskudarda cocuklar eglenceye doydu

Üsküdar’da çocuklar eğlenceye doydu

Gerçekleştirdiği etkinliklerle çocukların dostu olan Üsküdar Belediyesi, yüzlerce çocuğu gönüllerince eğlenebilmeleri için bir araya getirdi. 7-14 yaş arası ...