Sarıkamış Şehitleri için 6 dilde ağıt…

Allahuekber Dağları’nda donarak yaşamını yitiren 90 bin asker, Kadıköy Belediyesi’nin Kozyatağı Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Sarıkamış Destanı” etkinliği ile anıldı. Gecede Türkçe, Çerkesce, Gürcüce, Lazca, Arapça ve Kürtçe ağıtlar seslendirildi.

Kadıköy Belediyesi, Sarıkamış Harekatı’nın 100. yılında Sarıkamış şehitlerini düzenlediği özel programla andı. “Askeri Eğitim İşbirliği Anlaşması” kapsamında Kara Kuvvetleri Lisan Okulu Komutanlığı’nda eğitim gören ve çoğunluğu Somali uyruklu subay ve astsubayların da katıldığı gece, Kadıköy Belediyesi Kozyatağı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

15 GÜNDE 101 BİN ŞEHİT…

Sanat yönetmenliğini Recep Ergül’ün yaptığı program, Sarıkamış Harekatı’nın anlatıldığı belgesel ile başladı. Bir gecede 15 bin askerin yaşamını yitirdiğinin anlatıldığı belgeselde, 15 gün süren savaşta 101 bin askerin yaşamını yitirdiği anlatıldı. Prof. Dr. Bingür Sönmez’in Sarıkamış Harekatı’na ilişkin ayrıntılı bilgiler verdiği sunumda ise görüntülerle harekat anlatıldı.

SARIKAMIŞ’TA TESPİT EDİLEN 5 KADIKÖYLÜ ŞEHİT VAR…

Sönmez’in ardından sahneye çıkan TRT sanatçısı ve aynı zamanda Sarıkamış Destanı’nın sanat yönetmenliğini yapan Recep Ergül; “Bu etkinliğin Kadıköy’de yapılmasının önemi çok büyük, çünkü Sarıkamış’ta ismi tespit edilen beş Kadıköylü şehit var” diyerek, Kadıköy Belediyesi ve Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’na teşekkür etti.

6 DİLDE AĞITLAR SESLENDİRİLDİ…

Recep Ergül’ün Sarıkamış Harekatı için söylediği ağıtlarla devam eden gecede, sahnenin iki yanına kurulan kar makineleri ile kar yağdırıldı. Oldukça duygusal anların yaşandığı gece, Allahuekber Dağları’nda donarak şehit olan 90 bin asker için Türkçe, Çerkesce, Gürcüce, Arapça, Lazca ve Kürtçe seslendirilen ağıtlarla sona erdi.

 

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Veysi Akay

Kadıköylü Veysi Akay, milletvekili adaylığına aday oldu

AKAY Kolejleri kurucusu Kadıköylü Veysi Akay, Ak Parti İstanbul 1. Bölge’den aday adaylığını ilk açıklayan isim oldu. Aynı ...