Sarıkamış Şehitleri, Beykoz’da 5 dilde ağıtlarla anıldı…

1

Beykoz Belediyesi, Sarıkamış Harekâtı’nın 97. yılı dolayısıyla bir anma programı düzenledi. Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde yapılan programda 90 bin şehit, 5 dilde ağıtlarla anıldı.  

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan ve tarihi fotoğrafların yer aldığı belgesel ile devam eden  programın açış konuşmasını, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek yaptı.

Sarıkamış Harekâtı’nın gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarılması gerektiğini belirten Çelikbilek; “Bugün donarak şehit olan 90 bin askerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anıyoruz. Çocuklarımız ve gençlerimiz de, Çanakkale Zaferi’ni, Kurtuluş Savaşı’nı ve Sarıkamış Harekâtı’nı asla unutmamalı.  Bu tür etkinlikleri, her yıl bu amaçla gerçekleştiriyoruz. 90 bin şehidimiz arasında Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Gürcü ve Arnavutlar yer alıyordu. Hepsi de ortak bir amaç, ortak bir dava için harekâta katıldılar. Programa duyarlılık gösteren tüm Beykozlu kardeşlerime özellikle teşekkür ediyorum. Ocak ayında yapılacak anma programına katılmak isteyen vatandaşlarımızı Sarıkamış’a götüreceğiz” diyerek, tüm şehitleri rahmet ve minnetle andıklarını belirtti. 

Kurtuluş Savaşı’nın önemli komutanlarından Kazım Karabekir Paşa’nın küçük kızı Timsal Karabekir de, programa onur konuğu olarak katılarak, babasından dinlediği hatıraları paylaştı. AK Parti İlçe Başkanı Adem Sefer, Belediye meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda Beykozlu’nun katıldığı programda; Türk Halk Müziği Sanatçısı Recep Ergül, Bayar Şahin, Şahin Arıkan ve Gülseven Medar, Sarıkamış ile ilgili ağıt ve türküleri seslendirdi. 

Ünlü sanatçı Hasan Cihat Örter’in de katıldığı program, sema gösterisi ve çiçek takdimi ile sona erdi.

3

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...