Saraybosna ile bağlar sanatla güçleniyor

Ümraniye Belediyesi, 1995’te kardeş şehir olduğu Fojnica ile 2004 yılından sonra kardeşlik bağını pekiştirmek için kurduğu gönül köprülerine bir yenisini daha ekliyor.

Fatih Sultan Mehmet Han’ın Bosna Hersek’i fethinden sonra İslam hoşgörüsünün bir timsalini ortaya koyarak, oradaki halkın inanç ve yaşam özgürlüğünü ilan ettiği Ahidname, Bosna-Fojnica’da bir manastırda bulunuyor. Tarih ve geleneğe bağlı çalışmalarıyla ön plana çıkan Ümraniye Belediyesi, kardeş şehri olan Fojnica’ya Ahidname’nin bulunduğu manastırın karşısında inşa edilen bir kültür merkezi hediye etmişti. Burada çeşitli zamanlarda birçok faaliyet gerçekleştiren Ümraniye Belediyesi, şimdi de geleneksel sanatları Fojnica’ya taşıdı.

Saraybosna

ÜMRANİYE-FOJNİCA ARASINDA DOKUMA BİRLİKTELİĞİ…

Ümraniye Belediyesi, Türk kültür yaşamında önemli bir yeri olan iğne oyasıyla son yıllarda revaçta olan ve büyük bir ilgi gören feretiko el sanatlarını, daha önce de ebru ve keçe dersleri verdiği Fojnica’ya taşıdı. Meslek Edindirme Kursları bünyesinde uzun süredir verilen Rize bezi dokuma (feretiko) ve iğne oyası kursu, bu sene Bosna Hersek Fojnica’da bulunan Fojnica Belediyesi Ümraniye Kültür Merkezi’nde de verilmeye başlandı.

İKİ KARDEŞ ŞEHİR ARASINDA BAĞLAR GÜÇLENDİRİLECEK…

Ümraniye Belediyesi tarafından 5 adet dokuma tezgâhı ve diğer malzemeler, kültür merkezine kalıcı olarak hediye edildi. Ayrıca, Bosna’daki eğitim başlamadan önce Fojnicalı iki öğrenci, Ümraniye Belediyesi’nin Meslek Edindirme Kursları’nda feretiko ve iğne oyası dersi alarak, yine Ümraniye Belediyesi’nin hocalarından olan ve bir aylık yoğun eğitim sürecinde Fojnica’da bulunarak Bosnalı hanımlara eğitim verecek olan uzman öğretici Naciye Sargın’a yardım edecekler. Kurs sonunda yapılmış olan ürünlerden oluşan bir sergi düzenlenecek ve Fojnicalı hanımlar, kurs bittikten sonra da dokuma tezgâhlarını kullanarak eğitimlere devam edecekler. Ümraniye Belediyesi, bu kurs programıyla hem iki kardeş şehir arasındaki bağları kuvvetlendirmeyi hem de geleneksel sanatlarımızın devamını amaçlıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Ömer Urgun

AK Parti Ümraniye’de Ömer Urgun ismi ilk sıralarda

Ümraniye’deki tanınmışlığı, iş adamlığı ve Doğu seçmenine yakınlığıyla Ömer Urgun ismi, Ankara kulislerinde konuşulmaya devam ediyor. Hasan Can’ın ...