Kurtuluş Savaşı Açıkhava Sergisi, Maltepe Meydanı’nda açıldı…

1

19 Mayıs tarihi itibariyle Maltepe Meydanı’nda açılan ve Sertaç Kayserilioğlu’nun özel arşivindeki obje ve dökümanlardan oluşan “Kurtuluş Savaşı Açıkhava Sergisi”, halk tarafından büyük ilgi görüyor.

“İşgalden Cumhuriyete” isimli dört dizilik bir seri programın üçüncüsü olan “KURTULUŞ” Açıkhava Sergisi,  R. Sertaç Kayserilioğlu’nun özel arşivinde yer alan objeler arasında; 19 Mayıs 1919 tarihinde Ulu Önder Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ile başlayıp, 30 Ağustos 1923 tarihinde şanlı ordumuzun zaferi ile biten bir dönemi kapsayan; İstiklal Savaşı yıllarında yurdumuzun geçirdiği evrelerden fotoğraflar-kartpostallar, cepheden savaş fotoğrafları, Kurtuluş Savaşı sansürlü mektupları, seferberlik cüzdan ve sefer emirleri, Mustafa Kemal Paşa ve askeri birliklerce yapılmış resmi yazışmalar, savaş dönemi gazeteleri, asker elbiseleri, savaşta kullanılmış tarih kayıtlı tüfek mermileri, savaşa katılmış askerlerce kullanılan eşyalar, süngüler, madalyonlar, savaş araç gereçleri, cephe gerisi objeleri, askeri objeler, yurt sathından kurtuluş töreni fotoğrafları, vb. dökümanlar bulunuyor.

2

19 Mayıs – 06 Haziran 2011 tarihleri arasında gezilebilir…

19 Mayıs – 06 Haziran 2011 tarihleri arasında açık kalacak bu sergi, Mart-Nisan 2011 tarihlerinde açılmış ve yaklaşık 140 bin kişi tarafından izlenmiş olan ve Maltepe Belediye Başkanlığı bünyesinde yürütülmekte olup, “Ana Ben Gidiyom Düşmana Karşı / Çanakkale Savaşı” ve “Başın Öne Eğilmesin / İşgal Yılları” sergilerinin devamı niteliğindedir.

Sergi; Maltepe Meydanı’nda her gün 08-22.00 saatlerinde halka açıktır.

3

5

4

YORUM YAPIN

REKLAMGiriş - bir2üç creative
kredi karti borç sorgulama fatura ödeme turkcell fatura ödeme avea fatura ödeme vodafone fatura ödeme tl yükleme avea tl yükleme vodafone tl yükleme turkcell tl yükleme