Rıhtım’dan sonra Moda’da kırmızı alarm!..

Kadıköy sahillerinin bakımsızlığı ve içler acısı hali kamuoyunun gündemine oturmaya başladı. Kadıköy Life’ın “Rıhtım 1,5 yıldır çöküyor, sahillerimizin tamamı ise Kadıköy’ü temsil etmiyor” haberlerinin ardından sivil toplum örgütleri de soruna dikkat çekmek için harekete geçti. Geçen haftaki lodos fırtınasının ardından Moda’dan Fenerbahçe’ye kadar sahil kesiminde çökmenin başladığını açıklayan Kadıköy Kent Dayanışması; “İBB’yi uyarıyoruz, denize doğru yavaş yavaş kayma gözlemleniyor” mesajı verdi.

Anadolu Yakası’nın incisi Kadıköy’de sahillerin bakımsızlığı ve atıl görünümü, kamuoyunu rahatsız etmeye başladı. Özellikle son lodos fırtınasının ardından ciddi hasar görülen bazı kesimlerde yenileme çalışmaları kaçınılmaz hal aldı.

SAHİLLER MODERNİZE EDİLMELİ…

Kadıköy Life’ın ilçe genelinde sahil düzenlemelerine dikkat çektiği son 1,5 yıl içerisinde hiçbir adım atılmadı. Milyonlarca yolcunun Kadıköy’e yönelik ilk algıyı oluşturan Rıhtım’ın içler acısı haliyle karşı karşıya kalması, Moda’da İSKİ Ön Arıtma Tesisleri’nden Fenerbahçe’ye kadar olan kıyı kesiminde dolgu alanlarının kaymaya başlaması, Kadıköy Kent Dayanışması’nın “acil çağrısını” beraberinde getirdi. Kadıköy genelinde sahillerin modernize edilmesinin gereği, son lodos fırtınasının ardından iyice hissedilmeye başladı.

Kadıköy Kent Dayanışması’nın sosyal medya üzerinden de duyurduğu açıklamanın bir kısmında şu ifadeler yer alıyor;

İBB’nin hazırladığı Kadıköy Meydan Projesi kapsamında,3.Etap olarak eklenen Moda Sahilinde yıllar önce yapılan dolgu alanları geçen hafta yaşanan şiddetli olmayan lodosta çökmeye başladı. İSKİ ön arıtma tesislerinin önünden başlayarak Yoğurtcu Parkı’na kadar uzanan sahil de dolgu alanları çöküyor.Üzerinde fazla yük olmamasına rağmen çökme olan bölgelerde denize doğru yavaş yavaş kayma gözlemlenmekte. Hepimizin bildiği gibi doğadan çalınanları doğa zamanla geri alıyor. Bu gerçeklere rağmen İBB, Moda sahilinde yeni dolgu alanları yaratarak halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye atıyor. İBB ‘yi bir kez daha uyarıyoruz, dolgu alanlar yaratarak Kadıköylülerin ,halkımızın yaşam alanlarını tehlikeye atmayın. Kadıköy Meydan proje taslağını meslek odaları ve üniversitelerin ilgili birimleri ile bilimsel yöntemlerle tartışıp, halkın görüşlerini de dikkate alarak hazırlayın.

 

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kadıköy’de halk otobüsü tramvay yoluna girdi!

Kadıköy’de direksiyonu kilitlendiği öne sürülen İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı özel halk otobüsü kaza yaptı. Kaza saat 10.00 sıralarında ...