Rexx

Rexx Sineması dimdik ayakta!

Kadıköy’ün önemli kültürel mekanlarından Rexx Sineması’nın paranın gücüne teslim olduğu ve ilçede sinema denilince akla ilk gelen mekanın, bina sahibinin kira sözleşmesini uzatmaması sonucu kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalması gündeme oturmuştu. Fakat, sosyal medyanın da gücü ile taraflar arasında anlaşma sağlandığı ve Rexx’in faaliyetlerine eskisi gibi devam edeceği ifade edildi.

TARAFLAR ARASINDA ANLAŞMA SAĞLANDI…

Sinemanın bulunduğu binanın kiliseye bağlı bir vakıfa ait olduğu, vakfın yüksek bir rayiç bedel istediği, olayın sosyal medyada duyulması ve yoğun tepkiler alması üzerine vakfın geri adım atarak anlaşma yoluna gittiği açıklandı. Son olarak Tarihi Kadıköy Çarşısı’nda Brezilya Kurukahvecisi’nin yüksek kira bedeli kurbanı olması, özellikle sosyal medyada infial yaratmıştı. Sivil toplum kuruluşları tarafından çeşitli planlama ve düzenlemelerin, genel kira artışı etkenlerinin frenlenmesine katkı sağlayacağı düşünülüyor.

kadikoy-rexx-sinemasi-kapaniyor (1)

TARİHİ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM…

Asırlık efsane işletmelerin bir bir yok olduğu, tarihi değerlerin göz göre göre kaybolmaya başladığı Kadıköy’de asıl tehlike; özel dokusu olan bölgede zengin esnaf çeşitliliğinin kaybolarak bar, kafe, restoran ve közde kahveciler gibi tek tip “eğlence” temalı mekanların hakim olmasıyla “çarşı kimliğinin kaybedilmesi” olarak görülüyor. Diğer yandan Caferağa Mahallesi’nde, özellikle Moda semti ve yakın çevresinde iç içe geçen eğlence mekanlarının beraberinde getirdiği sorunların had safhaya ulaştığı, bu nedenle şikayetlerin arttığı belirtiliyor.

REXX SİNEMASI HAKKINDA…

1920’lerde Apollon, 1930’larda ise Hale Sineması adıyla işletilen aynı yerdeki salon, 1961’de yıkıldı. Yeni yapı Reks Sineması adıyla 1962 yılında hizmete girdi. Mimar Maruf Bey tarafından tasarlanan bina, yıllarca Kadıköy’ün referans yapılarından biri oldu. Mekanın adı, 2000’li yılların başlarında Rexx Sineması olarak değişti.

sporvitrini

Hakkında Cenay Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kadıköy’de halk otobüsü tramvay yoluna girdi!

Kadıköy’de direksiyonu kilitlendiği öne sürülen İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı özel halk otobüsü kaza yaptı. Kaza saat 10.00 sıralarında ...