“Renkli Eller”in Ebru Sergisi açıldı…

1

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’nın desteği ile Ümraniye İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen “Renkli Eller” projesi kapsamında, Ümraniye’deki Haldun Alagaş Spor ve Kültür Kompleksi’nde düzenlenen “Ebru Sanatı Resim Sergisi” açıldı.

Serginin açılışına; Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Ümraniye Kaymakamı Mustafa Çek, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadettin Gül, İlçe Emniyet Müdürü Adem Öztürk, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil’in Bosna Hersek’te gençlere ebru öğretmesinin, gelenekleri geleceğe taşıma konusunda kararlılığı gösterdiğini söyleyen Bağış; “AB süreci, geleneğin geleceğe taşınmasıdır. Bireyi önemseyen, bireyin gücünü, şeffaflığını, demokratik haklarını artıran bir süreçtir” dedi.

TÜRKİYE ARTIK KENDİ HAYALLERİNİ KURABİLİYOR…

Litvanya’da da, hükümetin desteğiyle sorunlu gençlerin sorunlarını aşmaları için ebru sanatının kullanıldığına ve bununla ilgili bir sergi yapıldığına şahit olduğunu söyleyen Bağış, bunu gördüğünde gerçekten gururlandığını anlattı. Bağış, sergide eserleri sergilenenlere hitaben; “Bu kardeşlerim, gökkuşağının ahengini eserlerine yansıtmışlar. Aynı zamanda bu ülkenin farklı renklerine kastetmeye kalkan, ülkenin gökkuşağını soldurmaya kalkanlara da meydan okumuşlar. Sizlerin bu çabalarınız, Türkiye, Avrupa ve dünyanın dört bir yanında bu ülkenin gökkuşağını söndürme girişiminde bulunan, kendi zihni karanlıklara çok net bir mesaj veriyor” ifadelerini kullandı.

2

Renkli Eller projesi için “Hayal Etmek” gibi bir başlığın tercih edildiğine de değinen Bağış, artık hayallerini gerçekleştirebileceğini bilen bir nesile kavuştuklarını belirterek; “Eskiden başkalarının hayalleriyle yaşardık, ama hamdolsun Türkiye son 9,5 yıldır kendi hayallerini kurabiliyor” dedi.

VALİ MUTLU: “GENÇLERİMİZİN GÜÇLÜ KARAKTER OLUŞTURMASINI ARZU EDİYORUZ…”

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise, eğitimin sadece bilgi edinmek anlamına gelmediğini belirterek, gençlerin farklı alanlardaki donanımlarla da güçlü kılınması gerektiğini söyledi. Vali Mutlu, gençlerin geleceğe hazırlanmaları, güçlü karakter oluşturmaları, ince ruha sahip olmaları ve sanat yönü güçlü bireyler olarak yetişmelerini çok arzu ettiklerini de ifade etti.

Ebru sanatı üzerine gençlerin yaklaşık iki buçuk aydır eğitim aldığını ve kendilerini geliştirerek bu sergiyi hazırladıklarını belirten Vali Mutlu; “Bugün sayıları 12 olan bu öğrencilerimizin Ümraniye’de, İstanbul’da, hatta tüm Türkiye’de daha da artmasını istiyoruz. Bunlar bizi gururlandırıyor. Bu projeye verdiği destekten dolayı Sayın Bakanımıza da teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını noktaladı.

Konuşmaların ardından, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’a, ebru sanatı eğitimi alan öğrenciler tarafından hazırlanan değişik motiflerde tablolar hediye edildi.

Sergi açılışı, hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

(Haber-fotoğraf: HATİCE KALKAN)  

                                                                 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Ömer Urgun

AK Parti Ümraniye’de Ömer Urgun ismi ilk sıralarda

Ümraniye’deki tanınmışlığı, iş adamlığı ve Doğu seçmenine yakınlığıyla Ömer Urgun ismi, Ankara kulislerinde konuşulmaya devam ediyor. Hasan Can’ın ...