Renault’dan yeni bir yarışma: “Sizin Fikriniz Sizin Projeniz”

1

“Sokakta İlk Adımlar” ile 10 yılda 1 milyon 200 bin ilköğretim öğrencisine yol güvenliği eğitimi veren Renault, projenin 10. yılında bu kez lise öğrencilerine yönelik çok özel bir yarışma başlattı: “Sizin Fikriniz Sizin Projeniz” 

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün İstanbul genelindeki her ilçeden saptadığı 39 pilot Anadolu Lisesi’nin katılımıyla gerçekleştirilecek olan yarışma, gençleri sürdürülebilir bir çevre için yol güvenliği konusunda aktif tavır almaya çağırıyor. 

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği ve Total Türkiye’nin işbirliğiyle düzenlenen yarışma, gençlerin çevrelerindeki en önemli yol güvenliği sorununu saptamasını ve bu soruna yönelik çözüm eylemleri ile projeleri üretmelerini amaçlıyor. 

Türkiye’de bu alanda ilk kez uygulanan bu yarışma yöntemi, gençleri uygulama araçları konusunda da serbest bırakıyor. Gençler bu bağlamda, sürdürülebilir çevre için yol güvenliğine ilişkin lokal sorunların çözümüne yönelik olarak isterlerse bir tiyatro oyunu sahneleyebilecek, isterlerse bir film çekebilecek, isterlerse de afiş ya da poster çalışması yaparak, bunları çevrelerinde yaygınlaştırabilecekler. Yani her öğrenci grubu, kendi projelerini kendi fikirleri doğrultusunda gerçekleştirebilecek. 

2

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, bu yeni yarışmaya ilişkin şunları dile getirdi:

“Sokakta İlk Adımlar yol güvenliği eğitim projemizi 10 yıldır sürdürüyoruz. Projemizin ana hedefi, çocuklara erken yaşta trafik bilinci vermek. Sürdürülebilir bir çevre için, güvenlik ve yol güvenliği eğitimine katkıyı, topluma karşı en önemli kurumsal sorumluluklarımızdan biri olarak tanımlıyoruz. Şimdi de, ‘Sizin Fikriniz Sizin Projeniz’ yarışmasıyla liseli gençleri, bu yol güvenliği eğitimi şemsiyesinin altına alıyoruz. İnanıyorum ki, gençler bu yarışma sayesinde çevrelerinde yaşanan trafik güvenliği sorunlarına yabancı kalmayacaklarını, sürdürülebilir bir çevre için neler yapabileceklerini etkin biçimde gösterecekler. Bilindiği gibi, Birleşmiş Milletler Teşkilatı 2011-2020 dönemini ‘Yol Güvenliği İçin Eylem Onyılı’ ilan etti. Biz de bu küresel etkinlikleri destekliyoruz. Bu yarışmayı da, bu etkinliklerin bir parçası olarak değerlendiriyoruz. Bu yarışmanın bir yararı da, toplumsal sorunlar karşısında ‘Banane’ demeyen, herşeyi devletten beklemeyen, şikâyet ettiği sorunları iyileştirmek için özgür ve sorumlu bir şekilde insiyatif kullanabilen, çağdaş toplum bilincine sahip gençler yetiştirmeye olan katkısı elbette…” 

Yarışmada ilk üçe giren sınıfların öğretmenine birer iPad, öğrencilerine ise çeşitli hediyeler verilecek. Birinci gelen sınıfın öğrenci grubu ise, Haziran 2012’de Fransa’da düzenlenecek uluslararası yarışmada Türkiye’yi temsil edecek.

3

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Marea Sea Food

Baş döndürücü lezzetlerin adresi; Marea Sea Food

Farkını ancak ziyaret ettiğinizde anlayabileceğiniz lezzet noktaları arasında yer alan Ataşehir Marea Sea Food, sadece muhteşem dekorasyonu ile ...