Renan Bilek’ten “Bir Cem Karaca Öyküsü”…

Müzisyenliğinin yanı sıra oyunculuk konusunda da hayli iyi bir yeri olan Renan Bilek, unutulmayacak bir performansa imza attı. Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde 5 Mart Cumartesi gecesi gerçekleşen “ÖMRÜM” adlı tek kişilik müzikli gösteri görülmeye değerdi.

Renan Bilek’in Eylem Pelit Orkestrası ile birlikte sahne aldığı ve Cem Karaca’nın unutulmaz eserlerini seslendirdiği gecede, usta sanatçının 70’li yıllardan ölümüne kadar geçen süreç anlatıldı. Oyunculuğunun dışında müzisyen kimliğini de gözler önüne seren Renan Bilek’in hem yazarlığını hem de yönetmenliğini üstelendiği tek kişilik gösterisi, yaklaşık 6 aylık bir çalışma sürecinden sonra ortaya çıktı.

“USTAMI ANCAK SANATIMLA ANAR, İŞİMLE YAD EDEBİLİRİM”…

Renan Bilek, neden böyle bir projeye kalkıştığını ise şu sözlerle anlattı: “Benim Cem Ağabey’in adını caddelere verecek, heykelini dikecek gücüm yok. Ben bir sanatçıyım. Ustamı ancak sanatımla anar, işimle yad edebilirim.  İşte ben de bunu yapmaya çalıştım. Bir methiye düzmek değil amacım. Olsa olsa, sadece memleketimin ya da bu mükemmel coğrafyanın değil, bence dünyanın en önemli seslerinden biri olan Cem Karaca’nın unutulmamasına bir katkı çabasıdır.”

UZUN SÜRE AYAKTA ALKIŞLANDILAR…

Aysa Prodüksiyon ve Kolektif Sanat tarafından sahneye konulan ve “ÖMRÜM” adı verilen müzikalde, Renan Bilek ile birlikte Bas Gitar’da Eylem Pelit, Davul’da Mert Türkmen, Klavye’de Halil İbrahim Işık ve Gitar’da Evrim Arslan görev aldı. Yaklaşık 3 saat süren programın bitiminde gösteriyi izleyen yaklaşık 400 kişilik bir grup, Renan Bilek ve orkestra arkadaşlarını uzun süre ayakta alkışladı.

Renan Bilek’in tatlı anlatımıyla, Cem Karaca’nın hayatını sanki hep birlikte yaşadık. Şarkılarıyla ülkemizin sorunlarının nasıl atbaşı gittiğine bir kez daha tanık olduk…

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Üsküdar’da “Bahar Çiçekleri” sergisi

Nesrin Çaylı Sanat Evi öğrencilerinin gelirini mültecilere bırakılmak üzere düzenledikleri “Bahar Çiçekleri” el sanatları sergisi, Altunizade Kültür ve ...