Ramazan Hizmetleri

İstanbul’da Ramazan hizmetlerine 300 milyon TL harcandı

“İstanbul Ramazan Hizmetleri” araştırmasına göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerince yapılan Ramazan ayı harcamaları yaklaşık 300 milyon liraya ulaştı.

Argetus Araştırma Danışmanlık Eğitim tarafından yapılan açıklamada, ilki 2015 yılında yapılan “İstanbul Ramazan Hizmetleri” araştırması, bu yıl kapsamı genişletilerek tamamlandı. Geçen yıl 15 ilçede Ramazan etkinlikleri organize edilirken, bu yıl 29 ilçede yaklaşık 5 bin etkinlik gerçekleştirildi.

ramazan-hizmetlerine-300-milyon-lira-harcandi-1

SOSYAL BELEDİYECİLİK UYGULAMALARI ARTIYOR…

Açıklamada görüşlerine yer verilen ilahiyatçı-sosyolog Erol Erdoğan, belediyelerin birbirleriyle rekabet edecek şekilde Ramazan ayındaki etkinlik ve hizmetleri çeşitlendirmesinin, sosyal belediyecilik uygulamalarının ve sosyal destek bütçelerinin artmasını sağladığını ifade etti. Ramazan’da gerçekleştirilen bazı sosyal, kültürel ve dini çalışmaların model alınarak yılın diğer aylarında da uygulanabildiğini kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:

ramazan-hizmetlerine-300-milyon-lira-harcandi-2

TÜRKİYE’DE RAMAZAN’IN KALBİ İSTANBUL…

“2016 yılında da Türkiye’de Ramazan’ın kalbi İstanbul olmuştur. Ramazan ayında İstanbul’da gerçekleştirilen faaliyetler, Anadolu’daki belediyelerce benimsenmekte ve kendi bölgelerine uyarlanmaktadır. İstanbul’daki belediyelerin parti dağılımları dikkate alındığında, 2016 yılı Ramazan ayında iki önemli husus ortaya çıkıyor. Birincisi, son yıllarda CHP’li belediyeler de vatandaşların taleplerine yanıt verip Ramazan ayına özel, yoğun faaliyetlerde bulunarak Ak Partili belediyelerle yarışacak düzeyde önemli hizmetlerde bulunuyorlar. İkincisi, belediyelerin yardım ve ikramları partilere göre farklılaşmıyorken, kültürel hizmetlerin içeriğine göre farklılaşmaların var olduğu ifade edilebilir.”

ramazan-hizmetlerine-300-milyon-lira-harcandi-5

EN FAZLA YARDIM SUNAN BELEDİYELER PENDİK VE BAĞCILAR…

Araştırma kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin Ramazan ayındaki faaliyetleri, ilk olarak belediyelerin web siteleri, reklam-duyuru çalışmaları, faaliyet raporları, sosyal medya sayfaları ve Elektronik Kamu Alım Platformu’nda yayımlanan ihaleler incelenerek genel durum araştırması yapıldı. Rapordaki verilere göre Fatih, Beyoğlu, Küçükçekmece, Sultanbeyli ve Sarıyer Belediyesi en çok etkinlik düzenleyen belediyeler arasında dikkat çekerken; Çekmeköy, Eyüp, Tuzla, Maltepe ve Sultangazi Belediyesi ise en çeşitli etkinlik alanına sahip belediyeler olarak öne çıktı. Ramazan ayında Pendik, Bağcılar, Ümraniye, Kağıthane, Ataşehir Belediyesi en fazla sosyal yardım sunan; Esenler, Üsküdar, Beşiktaş, Başakşehir, Bayrampaşa Belediyesi ise en fazla iftar ve sahur hizmeti sunan belediyeler oldu.

ramazan-hizmetlerine-300-milyon-lira-harcandi-3

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Palladium Ataşehir

Hermes’ten Palladium Ataşehir’e 7 ödül birden

JLL Türkiye tarafından yönetilen şehrin değişmeyen modası Palladium Ataşehir,  “Masal Küresi Şenliği” ve “Yeni Yıl Melodisi” etkinlikleriyle Hermes ...