nar ağacı

Profesörün nar ağacı, caddenin gülü oldu

Onu özel yapan sadece Bağdat Caddesi’nin tek nar ağacı olması değil; Kadıköylü kadın profesörün doğaya olan tutkusu, şifalı nar ağacının tüm zorluklara rağmen hayata tutunabilmesini sağladı. Gözü gibi koruduğu fidanı 14 yılda 20 kilonun üzerinde nar veren ağaca dönüşen Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tiğinçe Oktar; “Herkes bir ağaç ekse, dünya ne güzel olurdu” dedi.

profesorun-agac-sevgisi-nar-agaci-bagdat-caddesi-herkes-agac-eksin-kadikoy-life-dergisi-3

Küçücük bir fidanken Feneryolu’nda evinin önünde, Bağdat Caddesi kaldırımına ekmek istediği nar için “Burada olmaz, tutmaz, ekme” demelerine rağmen kalbinin sesini dinleyerek hayalini gerçekleştiren Prof. Dr. Tiğinçe Oktar, penceresinden sık sık gözlemledi, ağacın zarar görmesini engelledi. “Henüz ilk yıllarında kaldırım çalışması yapılırken son anda yetiştim, buradan alınmasını istemedim” diyen Oktar, sonrasında her gün önünde büyüyüp serpilen ağacın her meyvesinde çocuklar gibi mutlu olmayı yaşam sevinci olarak görmüş.

profesorun-agac-sevgisi-nar-agaci-bagdat-caddesi-herkes-agac-eksin-kadikoy-life-dergisi-1

“BEN YOKKEN İSMAİL ŞEF’E EMANET”

Kadıköy Life Dergisi’ne konuşan Prof. Oktar; “Ben üniversitedeyken ya da evimde yokken komşum İsmail Şef’e emanet ediyorum nar ağacımızı. O da gözü gibi koruyor sağolsun” diyerek, herkesi ağaç ekmeye davet etti. Moshonis Balıkçısı’nın ünlü şefi İsmail Doğan ise; “Her Eylül-Ekim ayını iple çekiyoruz. Narlar bereketi ile geliyor, bazen dalları yükünü taşıyamayacak ağırlığa ulaşıyor. Elimizden geldiğince korumaya çalışıyoruz. Bu kadar egzoz dumanına rağmen hastalıksız, kusursuz nar vermeye devam eden bu güzel ağaç, mekan müdavimlerimizin de sevgilisi oldu” şeklinde konuştu.

profesorun-agac-sevgisi-nar-agaci-bagdat-caddesi-herkes-agac-eksin-kadikoy-life-dergisi-4

nar ağacı

profesorun-agac-sevgisi-nar-agaci-bagdat-caddesi-herkes-agac-eksin-kadikoy-life-dergisi-5

Moshonis Balıkçısı’nın ünlü şefi İsmail Doğan: Her Eylül-Ekim ayını iple çekiyoruz. Narlar bereketi ile geliyor, bazen dalları yükünü taşıyamayacak ağırlığa ulaşıyor. Elimizden geldiğince korumaya çalışıyoruz.”

nar ağacı

Onu özel yapan sadece Bağdat Caddesi’nin tek nar ağacı olması değil; Kadıköylü kadın profesörün doğaya olan tutkusu, şifalı nar ağacının tüm zorluklara rağmen hayata tutunabilmesini sağladı…

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

hava kirliligi

İstanbul’un meteorolojik koşulları hava kirliliğini arttırdı !

Hava kirliği konusunda Ataşehir Belediyesi’yle ortak proje sürdüren İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği ...