Prof. Dr. Yunus Söylet, Kenyalı çocukları ameliyat etti…

1

Aralarında YÖK Üyesi ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet’in de bulunduğu Türk doktorlar, Kenya’nın Mombasa şehrinde 24 çocuğu ameliyat etti. Kenya’da yapılması güç olan ve özel uzmanlık gerektiren ameliyatlar başarıyla gerçekleştirdi. 

Türk doktorlar, Yeryüzü Doktorları (Doctors Worldwide) Türkiye Şubesi’nin çalışmaları kapsamında Kenya’ya gitti. Mombasa şehrinde bulunan Sayyıda Fatımah Hospital’de 32 çocuğu muayene eden doktorlar, bu çocuklardan 24’ünün “güç seviyedeki” ameliyatlarını başarıyla gerçekleştirdi. 

İstanbul Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan ameliyat ekibinde, aynı zamanda çocuk ürolojisi cerrahı olan İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet’in yanı sıra; Prof. Dr. Haluk Emir, Uz. Dr. Nalan Saygı Emir ve Uzman Dr. Cem Kara yer aldı. İÜ Rektör Danışmanı ve İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Doç. Dr. Ergün Yolcu ise, operasyonların iletişim koordinasyonunu gerçekleştirdi. 

Ekip ayrıca, Mombasa’ya 1,5 saat uzaklıkta bulunan Doctors Worldwide Kliniği’nin bulunduğu Khadıja Center Complex’deki çocukları da kontrol etti ve incelemelerde bulundu. 9-14 Ocak 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen çalışmalar, TİKA (T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı) tarafından da desteklendi. 

2

Yaptıkları ameliyatlar hakkında bilgi veren İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet; “Oldukça kısıtlı imkânlarla problemli hastaların ameliyatlarını gerçekleştirdik. Aletlerle ilgili problemler vardı, ama çok yardımsever yerel ekibin gayretleri ile Yeryüzü Doktorları ekibinin emekleri biraraya gelince çok yararlı bir işbirliği ortaya çıktı. Ülkemizden uzakta olsak da, dostluk ve kardeşlik için çarpan kalplerle birlikte olmaktan dolayı çok mutlu olduk” dedi. 

Yeryüzü Doktorları kimdir…

Yeryüzü Doktorları; Türkiye, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nden bir grup hekim ve sağlık mensubunun girişimiyle 2000 yılında Manchester’da kuruldu. 2004 yılında Türkiye Şubesi açıldı. Yeryüzü Doktorları, şimdiye dek temel sağlık ve tıbbi bakım hizmetlerine yeterince ulaşamayan ihtiyaç sahiplerine tıbbi ve insani yardım götürmek amacıyla, dört kıtada yirminin üzerinde ülkede projeler gerçekleştiriyor.

Yeryüzü Doktorları Türkiye Şubesi’nde yaklaşık 850 gönüllü çalışıyor. Bu gönüllülerin 300 kadarı doktor, 250’si diğer sağlık personeli, geri kalanı da çeşitli meslek gruplarından gelen kişiler.

3

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

MedicaDent

MedicaDent 30. yılını kutladı

“Dostlarımızla gülümsemek ve gülümsetmek için” sloganıyla 1988 yılında hizmete giren MedicaDent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, kuruluşunun 30. ...