Pendik

Pendik ilçesinde hedef 1 milyon fidan!

Pendik yesilleniyor (3)

Pendik’in yeşil kent dokusunu korumak ve yeşil alanlarını arttırmak için sürdürülen çalışmalar kapsamında 5 milyon metrekarelik alan ağaçlandırıldı. Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Anadolu Yakası’nın gözde ilçesinin 600 bin ağaç ve bitkiyle donatıldığını belirterek, “Hedefimiz 3 yıllık dönem sonuna kadar bu rakamı 1 milyona çıkarmak” dedi.

Son 7 yılda 600 bin ağaç ve bitki ile yeşillendirilen Pendik’te, ayrıca her yıl binlerce fidan da belediye tarafından vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılıyor. Mahallelere nefes aldıran parklar çoğalırken, ilçe genelinde 5 milyon metrekarelik alan da ağaçlandırıldı. Son olarak “23 Nisan’a 23 Bin Fidan” projesini başlatan Pendik Belediyesi, çocuklarla birlikte ilçeyi ağaçlandırmaya son sürat devam ediyor.

Pendik yesilleniyor (1)

YEŞİL ALANDA DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ ORTALAMASI GEÇİLDİ…

Pendik’teki yeşil alan miktarı, toplamda 6.6 milyon metrekareye ulaştı. İstanbul’un en kalabalık ilçelerinden biri olmasına rağmen, kişi başına düşen 9,72 metrekare ile Dünya Sağlık Örgütü’nün 9 metrekare olan ortalamasının da üzerine çıkılmış oldu.

10 YIL SONRA ÇOK HAYIR DUASI EDİLECEK…

Pendik’in yeşil alanlar konusunda şanslı olduğunu dile getiren Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin; “110 milyon metrekarelik bir havzamız var. Bunu korumak için ciddi bir gayret içindeyiz. Şehre kazandırdığımız ağaç ve fidan sayısını, dönem sonunda 1 milyona ulaştırmak hedefindeyiz. Sadece 2012’de 50 bin ıhlamur ağacını Pendik ile buluşturduk. Önümüzde 3 yıllık bir süreç kaldı. Planda park olup da yapılmayan bir alan kalmayacak. Sahile yemyeşil bir kent meydanı kazandırmak üzere çalışmalarız devam ediyor. 10 yıl sonra arkamızdan çok hayır duası edilecek işlere imza attığımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

Pendik yesilleniyor (2)

sporvitrini

Hakkında Cenay Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Ümraniye

Sosyal belediyecilikte öncü ilçe; Ümraniye

2014 yılında Ümraniye Belediyesi tarafından ilçede yardıma muhtaç vatandaşlar için hazırlanan, bütün ihtiyaç malzemelerinin yanı sıra giyecek ve ...