Pendik’e Katı Atık İstasyonu kuruluyor…

Pendik Belediyesi, çöp kamyonlarının boşaltım için Tuzla Aydınlı’daki Katı Atık Aktarma Merkezi’nde saatlerce sıra beklerken yaşanan sorunları ortadan kaldırmak amacıyla, kendi ilçe sınırları içerinde bir merkez inşa etmek üzere kolları sıvadı.

Şu an proje aşamasında olan merkezin faaliyete geçmesiyle zamandan tasarruf sağlanacağını belirten Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, kaynakları doğru yönde kullandıklarının altını çizdi. Mahalle aralarında toplanan evsel atıklar, Anadolu Yakası’ndaki birçok belediye gibi Pendik Belediyesi tarafından da Tuzla Aydınlı’daki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait Katı Atık Aktarma İstasyonu’na götürülüyor.

Ancak çeşitli ilçelerden gelen çöp araçları burada yığılma yaparak, saatlerce süren bekleme kuyrukları oluşturabiliyor. Bu durum  temizlik hizmetinde bazı aksaklıklara yol açıyor. Soruna çözüm üretmek için kolları sıvayan Pendik Belediyesi, ilçe sınırları içinde bir Katı Atık Aktarma İstasyonu inşa etme kararı aldı. Bunun için etüt proje mimarları tarafından merkezin projesi hazırlandı. Güllübağlar’da yapılması planlanan ve toplam 2 bin 500 metrekare kullanım alanına sahip merkezde, Temizlik İşleri Müdürlüğü de hizmet verecek.

HEM HIZLI HEM TASARRUFLU…

Katı Atık Aktarma İstasyonu’nun  hizmete girmesiyle birlikte kamyonlar, dakikalar içerisinde sıra beklemeden çöplerini boşaltacak ve hemen görev yaptıkları mahallelerine ulaşabilecek. Aynı zamanda o kadar mesafe gitmek için fazladan yakıt da harcamayacak. Göreve geldikleri günden beri kaynakların doğru yönde kullanılması için çalıştıklarını ifade eden Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, yeni yapılacak Katı Atık Aktarma İstasyonu  ile zamandan ve yakıttan tasarruf sağlanacağını  belirtti.

600 TON EVSEL ATIK TOPLANDI…

625 bin nüfusa sahip Pendik’in temizliğini dev bir ekip sağlıyor. Günün 24 saati 494 personel temiz Pendik için görev yaparken, 53’ü gündüz ve 37’si gece olmak üzere toplam 90 araç hizmet veriyor. Günlük ortalama 600 ton evsel atık toplayan ekipler, 2013 yılında toplam 207 bin ton katı atığı bertaraf olması için Atık Toplama Merkezi’ne gönderdi.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Pendiklilere yeni okul müjdesi !

Pendik Belediyesi, Pendik Eğitim Kültür Yardımlaşma Vakfı ve bağışçı katkılarıyla Sülüntepe Mahallesi’nde inşasına başlanan 24 derslikli ilkokulun temeli ...