Pendik sahile dev yeşil meydan…

Pendik sahilini bol yeşilli kent meydanına kavuşturmak üzere çalışmalar başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek proje ile mevcudun iki katı fazla ağaç dikilirken, biri havuzlu olmak üzere iki meydan da Pendiklilere hizmet edecek.

Sahil Camii ile Marina arasında kalan 122 dönümlük bölümde yürütülen Pendik Sahil Parkı Kentsel Tasarım Projesi’nin ilk bölümü daha önce tamamlanmıştı. Şimdi de havuzlu ve ağaçlı iki meydan, otoparklar, kafeterya, kültür-sanat,  spor ve  dinlenme alanları ile çocuk parklarının olacağı son etap hayata geçiriliyor. Maketi bir süredir Pendik Belediyesi’nin giriş katında sergilenen proje, Pendik Belediyesi’nin işbirliğinde İBB Etüd ve Projeler Daire Başkanlığı Altyapı Projeler  Müdürlüğü tarafından gerçekleştiriliyor.

PENDİK BELEDİYESİ’NDEN AĞAÇ HASSASİYETİ…

Proje alanında kalan ağaçları korumak amacıyla çalışma başlatan Pendik Belediyesi,  tek tek bütün ağaçları niteliklerine göre tespit etti. Pendik Belediyesi, projeyi uygulayacak yüklenici firmaya da bu konudaki hassasiyetini  ileterek, ağaçların zarar görmemesi için gerekli özenin gösterilmesini istedi. Proje esnasında zarar görme ihtimali olanlar da korunması amacıyla özel ağaç taşıma araçlarıyla Yenişehir Dedepaşa Caddesi’ne dikilmek üzere nakledilecek.

MANOLYA, IHLAMUR, ÇINAR…

Mevcut ağaçlara ilaveten manolya, ıhlamur ve çınar ağaçlarıyla bezenecek olan sahil alanı sosyal, kültürel ve sportif mekanlarla zenginleşirken, ağaçlarıyla da dinlenmek için en çok tercih edilen yerlerden biri olacak.

sporvitrini

Hakkında Cenay Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

İstanbul Kadıköy Lisesi’nden örnek proje

İstanbul Kadıköy Lisesi öğrencileri, okulun Biyoloji Öğretmeni Fatma Yüksel öncülüğünde öğrenciler sokak hayvanları için plastik borulardan yemlik yaptılar. ...