Pendik’te Trabzon Günleri…

1

Pendik Belediyesi, Türkiye’nin yedi bölgesine ait farklı kültürlerin aslına uygun bir şekilde yaşatılması adına yürüttüğü “Yediveren Kültür Kardeşliği” projesinin dördüncü ayağı “Trabzon Günleri” ile şehrin kendine has özelliklerini Pendik’e taşıyor. 6 Şubat’ta gerçekleştirilecek açılışa, siyaset ve sanat camiasından yoğun bir katılım bekleniyor.

Yediveren Kültür Kardeşliği’nin Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Pendik Belediyesi’nin ortaklaşa yürüttüğü 4. ayağında, Pendik-Trabzon Günleri ile Karadeniz Bölgesi’nin yöresel kültürü metropole taşınıyor. Türkiye’deki yedi bölgenin kültürel mirasını temsil eden merkezi şehir kültürlerinin İstanbul’a taşındığı bir organizasyonlar dizisi olan Yediveren Kültür Kardeşliği; önceki ayaklarında Kütahya, Gaziantep ve Kastamonu şehirlerinin kültürlerini tanıtmıştı.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Fevzi Gümrükçüoğlu ve Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin’in ön ayak olduğu Pendik-Trabzon Günleri’nde, bir hafta boyunca Trabzon’a ait yöresel mutfak, yöresel folklör, giyim-kuşam, geçim kaynakları ve el sanatları tanıtılacak.

4

Bir hafta sürecek etkinlikte neler yaşanacak…

6 Şubat’ta Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde açılışı gerçekleştirilecek olan “Pendik-Trabzon Günleri”, şehre has el sanatları ve damak tatlarını tanıtıyor. Siyaset ve sanat camiasından yoğun bir katılımın beklendiği açılışta; gümüş işleme, Sürmene bıçak, Keşan el dokuma, kemençe yapımı, bakır işleme gibi el sanatlarının yanı sıra, Trabzon şehrine has yöresel gıda ürünleri de yer alacak.

Açılış gecesinde Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenecek “Karadenizliler Gecesi” programında, ‘Rüzgar Topuklular’ horon gösterisi ve şehrin önemli sanatçılarının performansı davetlileri coşturacak. 7 Şubat’ta ise, katılımcıları İbrahim Can konseri  beklerken, 8 Şubat’ta sıkı bir Trabzonlu olan Sunay Akın ile ‘Söz Gösterisi’ stand-up şovu düzenlenecek.

Etkinlikler, 9 Şubat’taki Trabzon şehri önemli figürlerinden Haçkalı Baba’nın anma programı ile son bulacak.

2

3

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Pendik

Pendik Çarşı’ya üç katlı otopark

Pendik Çarşı’nın otopark ihtiyacını karşılamak amacıyla Mostar Viyadüğü yanına inşa edilen 462 araç kapasiteli katlı otopark tamamlandı. Pendik ...