Pendik’te asansörlere TSE denetimi…

1

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile Pendik Belediyesi arasında imzalanan protokol ile ilçedeki asansörlerin bakımını TSE denetleyecek. Bu protokol, TSE içinde bir ilk olma özelliği taşıyor. TSE, Pendik Belediyesi ile yapılan protokol ile asansörlerin bakımlarının denetimine ilk kez Pendik’te başlamış olacak. 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan “Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği”nde yapılan değişikliğe göre, asansörlerin bakımının denetimi tarafsız bir kuruluş tarafından yapılacak. Bunun üzerine çalışmalara başlayan Pendik Belediyesi, bu denetimi TSE ile gerçekleştirecek. Buna göre, ilçede asansörlerin bakımını firmalar yapacak. Bu firmaların yaptığı bakımların belli bir standarda uyumluluğunu ise TSE denetleyecek. 

Artık standartlara uygun denetimler olacak… 

Düzenlenen imza töreninden önce söz alan Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin, yeni hazırlanan yönetmelik ile asansörler konusunda ciddi bir denetim geldiğini ve artık standartlara uygun denetimlerin sağlanacağını belirtti. Son zamanlarda asansör kazalarına çok sık rastlanıldığını hatırlatan Şahin; “Özellikle site yapılaşması ile yapılan çok katlı binaların hepsine asansör yapılıyor. Bu da asansörde kalma ya da asansörün düşmesi gibi birçok sorunu da günlük hayatımıza fazlasıyla sokuyor. Bu konuda, ilçe sınırlarımız içerisindeki asansörlerin bakımının denetimini gerçekleştirmesi için protokol imzaladık” dedi. 

2

TSE, Çin ile ilk kez yurtdışına açılıyor… 

TSE Başkanı Hulusi Şentürk, özel şirket performansıyla çalışan Pendik Belediyesi’nin, çalışan dinamiklerini TSE’ye taşıdığını ifade etti. TSE olarak göreve geldiğinden beri birçok çalışma gerçekleştirdiklerini ifade eden Şentürk; “33 İslam ülkesinin katımıyla yapılan toplantıda, helal gıdayla ilgili standartlar kabul edildi. Avrupa Birliği Standartlar Kurulu’na tam üye olduk” dedi. İlk defa yurtdışında faaliyetlere başlayacaklarına vurgu yapan Şengül; “TSE olarak önümüzdeki günlerde Çin’de belgelendirme başlatacağız. Dünya çapında bir kuruluş olma yolunda hızla ilerliyoruz. Artık ülkemize bizim kurum da döviz kazandıracak” dedi. 

Basın İlan Kurumu’ndaki asansör kazası… 

Asansörlerin bakımının belli standartlara uygunluğunun denetlenemediği ülkemizde, çok sık asansör kazalarına rastlıyoruz. Bunun bilinen en son örneği, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay ve Türkiye Futbol Federasyonu eski başkanı Haluk Ulusoy’un içinde bulunduğu asansörün üçüncü kattan aşağı düşmesi oldu. Fren sistemi arızalanan asansör, üçüncü kattan beton zemine çakılmış, asansör içinde bulunanlar çeşitli yerlerinden yaralanmışlardı.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...