Özyeğin Üniversitesi

Özyeğin Üniversitesi’nde “Kültür ve Mekan Toplantıları”

Özyeğin Üniversitesi’nin ev sahipliğinde üçüncüsü gerçekleştirilen “Kültür ve Mekan Toplantıları” dizisinde, küresel ve yerel etkiler ile farklılaşan İstanbul ve konut çevrelerine ışık tutuldu.

İstanbul ve konut kültüründe değişim, dönüşüm ve devamlılığın ele alındığı sempozyumda, kentsel mekandan konut ölçeğine kadar günümüz konut çevreleri üzerine kuramsal ve uygulamalı araştırma çalışmaları masaya yatırıldı; evin sosyal bir kavram olarak önemi ve kentteki sosyo-kültürel ilişkileri anlamak için ortaya koyduğu olgular, sorunlar ve sonuçları tartışıldı.

KENT, KENTLİ VE MİMARLIK ARASINDA İLİŞKİ DÖNÜŞÜYOR…

Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk, sempozyumda “Hızla değişen çağımızda yaşadığımız kentler ve konutlardaki hızlı değişim ve dönüşüm, konut politikaları ve mimari yeni yaklaşımlar ile birlikte analiz edilerek yürütülmeli” dedi. Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi ve IAPS-CS Network Kurucu Üyesi ve Yürütücüsü Prof. Dr. Hülya Turgut ise; “Süregelen yeniden yapılanma ve değişim sürecinde kent, kentli ve mimarlık arasındaki ilişki de dönüşerek, dramatik bir görünüm kazanıyor” diye konuştu.

MİMARLAR, PLANCILAR VE AKADEMİSYENLER İSTANBUL’U TARTIŞTI…

Alanında uzman konuşmacıların katıldığı sempozyumda İTÜ eski Rektörü Prof. Dr. Gülsün Sağlamer “İstanbul İstanbul Olalı”, Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Tanyeli “İstanbul’da Konut Tahayyülünün ve Domestisite Eleştrisinin Kısa Tarihi” başlıklı konuşmalar yaptılar. Ayrıca, Prof. Dr. Alper Ünlü’nün moderatörlüğünü yaptığı “İstanbul ve Konut Üzerine” başlıklı panelde mimarlar, plancılar ve akademisyenler İstanbul’u tartıştı. Ulusal ve uluslararası pek çok alanda ödül sahibi olan, çağdaş mimarinin gelişimindeki başarılarından dolayı Mayıs 2015’te Uluslararası Mimarlık Akademisi tarafından “Akademi Profesörü” unvanı verilen ünlü Mimar Emre Arolat da panelistler arasında yer aldı.

özyeğin üniversitesi

Özyeğin Üniversitesi’nin ev sahipliğinde üçüncüsü gerçekleştirilen “Kültür ve Mekan Toplantıları” dizisinde, küresel ve yerel etkiler ile farklılaşan İstanbul ve konut çevrelerine ışık tutuldu…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Nur Topçu

Doktor Nur Topçu’ya sürpriz doğum günü kutlaması

Maltepe Özel Bölge Hastanesi’nin başarılı emektar doktorlarından Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Nur Topçu, çalışma arkadaşlarının sürpriz doğum günü ...