Orhan Veli’ye 100. yıl armağanı…

Türk şiirinin “Garip Şairi” Orhan Veli Kanık’ın 100. doğum yıldönümü anısına, şairin doğduğu Beykoz’da şairlere ilham verecek bir park yapıldı.

Öncülük ettiği Garip Akımı ile Türk şiirinde çığır açan Orhan Veli Kanık’ın doğduğu ilçe Beykoz’da adını taşıyan park, şairin 100. doğum yıldönümü dolayısıyla yenilenerek enfes bir çehreye büründü.

Beykoz Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle yürütülen çalışma ile Kavacık’taki 20 dönümlük park, şaire yaraşır bir görünüme, ilçe sakinleri de büyük ve bakımlı bir alana kavuştu.

USTA ŞAİRE 100. YIL ARMAĞANI…

Orhan Veli’ye vefa ve 100. doğum yıldönümü armağanı olarak düzenlenen parkta, mevcut havuz ve fıskiye sistemi yenilendi, havuz etrafına kamelyalar kuruldu. Işıklandırma sistemi ise, geceleri ilçe sakinlerine renk cümbüşü sunuyor. Çocuklar için oyun ünitelerinin yer aldığı, yeşil alan düzenlemesinin tamamlandığı parkta; basketbol sahası, spor alanları ve yürüyüş yolları da yer alıyor.

“KISA ÖMRÜNE BÜYÜK ESERLER SIĞDIRDI…”

Orhan Veli Kanık’ın eserleriyle Türk şiirinde unutulmaz bir yer edindiğini ifade eden Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek; “Şairin en güzel şiirlerine ilham veren ilçemize kazandırdığımız parkla, 100. doğum yıldönümünde kendisine vefamızı sergiledik. Kısa ömrüne büyük eserler sığdıran şairimizin adı, bundan sonra da bu parkta yaşamaya ve gelecek nesillere tanıtılmaya devam edecek” dedi.

ORHAN VELİ’Yİ ANMA ETKİNLİKLERİ…

Orhan Veli Kanık’ı anma etkinlikleri kapsamında ayrıca, Beykoz Belediyesi tarafından şairin doğduğu evin önüne öğrencilerle çiçek bırakılacak ve Aşiyan Mezarlığı’ndaki kabri ziyaret edilecek.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Sancaktepe Belediyesi’nden anlamlı proje

Sancaktepe’de engelli vatandaşlar, kendilerine tahsis edilen tezgahlarda hem ürünlerini satıyor hem de sosyal hayata karışıyor. Sancaktepe Belediyesi, engellilerin ...