Oneistanbul

Oneistanbul Instagram Yarışması’nın ödülleri verildi

Nisan ayından bu yana devam eden Oneistanbul Instagram Yarışması’nın kazananları, ödüllerini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar’ın elinden aldı.

Rüya şehir İstanbul’u dünyada daha fazla görünür kılmak amacıyla düzenlenen #Oneistanbul Instagram Yarışması’nın kazananları belli oldu. Yarışmanın katılımcılarına ödülleri, düzenlenen bir törenle verildi. Turizm dünyası, sivil toplum kuruluşları ve sosyal medya fenomenlerinin katıldığı tören son derece renkliydi.

one istanbul (1)

İSTANBUL İÇİN GEÇ KALINMIŞ İŞLER…

Törenin açılışında bir konuşma yapan İBB Başkanı Kadir Topbaş; “Aslında bütün bu işler ve ödüller, İstanbul için geç kalınmış işlerdir. Bundan dolayı katkısı olan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi. İstanbul’un barındırdığı güzellikleri dünyanın başka bir yeri ile mukayese etmenin asla mümkün olmadığını, ne kadar övülse de yetersiz kalacağını dile getiren Topbaş; “Yaklaşık 10 bin kilometrelik İpek Yolu ile 16 bin kilometrelik Antik Roma Yolu’nun kesiştiği bir kent olan İstanbul, ne kadar dokunulursa kendini o kadar gösterip, o kadar hissettirmektedir. Katıldığım uluslararası konuşmalarda da hep bahsediyorum. Kentlerin yarışından bahsediliyor, İstanbul hiçbir kentle yarışmaz” şeklinde konuştu.

one istanbul (9)

DÜNYANIN GERÇEKTEN MERKEZİ…

İstanbul gibi bir şehirde herkesin yaşamak isteyeceğinin altını çizen Başkan Topbaş, sözlerimi şöyle noktaladı: “Bu şehirde bulunmak ayrıcalık anlamına gelir. Dünyanın gerçekten merkezi. Sabah mesaiye başladığınız zaman, Tokyo Borsası kapanmadan görebiliyorsunuz. Akşam mesainiz bitmeden New York Borsası’nın açılışına tanık olabiliyorsunuz. Bir mesai saati içinde dünyanın her bölgesiyle yakın temas edilen mükemmel bir yer. Hem doğu-batı hem de kuzey-güney aksı içinde gerçek bir merkez. İstanbul’a nasıl bakarsanız, karşılığını alırsınız. Her kişiye cevap verebilecek bir özelliğe sahip. İlham veren bir şehir aynı zamanda. Bu kentteki insancıl değerleri birçok ünlü sanatçı görmüş ve kendisine ilham olarak almıştır.”

one istanbul (8)

HEDEF, İSTANBUL’U SOSYAL MEDYADA ÜST SIRALARA ÇIKARMAK…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İTO, İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB) işbirliğiyle tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerle dünyanın göz bebeği olan İstanbul’u dünyada daha fazla görünür kılmak amacıyla geçen yıl Nisan ayından itibaren instagramda @oneistanbul hesabı aracılığıyla yürütülen kampanyayla, İstanbul’u sosyal medyada fotoğrafları en çok paylaşılan şehirler arasında üst sıralara çıkarmak hedefleniyor. Verilen bilgiye göre, #oneistanbul ve #istanbul hashtag’leriyle bugüne kadar 270 binden fazla fotoğraf paylaşılırken, @oneistanbul hesabının takipçi sayısı ise 55 bine yaklaştı. Üç ayda bir İstanbul ile ilgili farklı bir temanın işlendiği kampanya kapsamında düzenlenen yarışmada ise Prof. Dr. Sabit Kalfagil, Yrd. Doç. Dr. Engin Çağlak, Ersin Alok, Bayram İşcan, Şevket Dedelioğlu, Op. Dr. Süreyya Şeneldir ve Mustafa Seven’den oluşan bir jüri tarafından her temanın en beğenilen fotoğrafları seçildi.

one istanbul (7)

ONEİSTANBUL MOBİL APLİKASYONU, 4 DİL DESTEĞİ İLE YAYINDA…

“Kendi gözünüzden İstanbul”, “İstanbul’da Bir Gün”, “İstanbul’un Suretleri” ve “İstanbul’un Renkleri” başlıklarıyla düzenlenen 4 dönem sonunda fotoğrafları en çok beğenilen yarışmacılara ödüllerini Topbaş ve Çağlar verdi. Törendeki fuaye alanında Ajda Pekkan, Dino Merlin, GiselleTavilson, Ercan Saatçi, Feryal Gülman, Mustafa Seven ve Suat Suna gibi iş, kültür ve sanat dünyasının önde gelen ve sevilen isimlerinin #oneistanbul hashtag’iyle paylaştıkları İstanbul fotoğrafları da sergilendi. Fotoğraf sanatçısı Ara Güler ise, İstanbul fotoğraflarından bir tanesini hediye ederek kampanyaya destek verdi. Etkinlik kapsamında, Oneistanbul mobil aplikasyonunun da lansmanı yapıldı. İstanbul’a dair merak edilenleri bünyesinde barındıran uygulama; Türkçe’nin yanı sıra İngilizce, Almanca ve Arapça olmak üzere 4 farklı dilde yayın hayatına başladı.

one istanbul (3)

ÖDÜLLER…

Açıklanan sonuçlara göre, Oneistanbul birinci dönem kazananları sırasıyla Emre Bircan, Pınar Kabaoğlu, Gülseren Çalık; “İstanbul’da Bir Gün” temalı ikinci dönem kazananları Mert Bayrakçı, Abdullah Şahin, Kayhan Çetinkaya; “İstanbul’un Suretleri” temalı üçüncü dönem kazananları Alahattin Kanlıoğlu, Ertuğrul Murat Kazmanlı, Ezgi Kurtuluş; “İstanbul’un Renkleri” temalı dördüncü dönem kazananları ise Jankat Çapar, Ceren Tutal ve Mehmet Tiryakioğlu oldu.

one istanbul (5)

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Sokak hayvanları için flüt çaldılar

Maltepe Belediyesi, Türkiye’nin ilk ve tek flüt orkestrası Marmara Flüt Orkestrası’nın, sokak hayvanları için mama bağışı topladığı flüt ...