O bina için Kadıköy Belediyesi harekete geçti…

Kadıköy Life’ın özel haberlerinin ardından Rasimpaşa’da vatandaşın kaldırımına inşa edilen ve mahalle sakinlerinin büyük tepkisini toplayan devasa yangın merdiveni için Kadıköy Belediyesi devreye girdi. Birimler arası toplantıda sorun masaya yatırıldı. Özel öğrenci yurdu tebligat ile uyarıldı, yasal bekleme sürecine geçildi. Kamuyu yanıltabilcek olası “ruhsat oyununun” da takipçisi olmaya devam edeceğiz…

Kadıköy’ün göbeğinde adım adım gerçekleşen “garip yangın merdiveni vakası” trajediye dönüştü. Hiçbir engel ile karşılaşmayan işletmeciler, dershaneden özel öğrenci yurduna dönüştürdükleri binanın tarihi Karakolhane Sokak’a bakan ana cephesinin tamamını yangın merdiveni ve uzantıları ile kapattı. Halkın kaldırımı ise, kuralsızlık bir adım daha ileriye götürülerek, birçok yangın merdiveninin aksine zemine sabit merdiven eklenerek işgal edildi. Kaldırımların kullanılamaz hale geldiği, Kadıköylüler için işkenceye dönüşen anlar yine Kadıköy Life tarafından görüntülendi.

“RUHSATI ALALIM, YANGIN MERDİVENİNİ SÖKERİZ…”

Metropolde örneği birçok kez görülebilen “ruhsat oyunu”, halkın güvenini sarsabilen ve kamuoyunu yanıltabilen bir ayrıntı olarak karşımıza çıkıyor. Bazı işletmeler, ruhsat alana kadar yönetmeliklerdeki zorunlu maddeleri yerine getirmek adına geçici yangın merdiveni inşa edip, ruhsat almalarının ardından yangın merdivenlerini sökerek halkı ve idarecileri yanıltma yoluna gidiyor. “Ruhsatı alalım, yangın merdivenini sökeriz” mantığı, esnaflar genelinde yerel yöneticilere olan güvenin azalmasına, kamu düzeninin bozulmasına neden oluyor. Rasimpaşa’daki yangın merdiveni vakasında nasıl bir sürecin yaşanacağını ise önümüzdeki günler gösterecek.

KADIKÖY LIFE, YASAL SÜRECİ ARAŞTIRDI…

Esnaflar ve işletmeciler arasında eşitsizlik ve adaletsizliğe neden olan kuralsızlığın “ruhsat oyununa” dönüşmesi halinde, Rasimpaşa Mahallesi’ndeki yangın merdiveni sorunu için Kadıköy Belediyesi’nin yasal olarak gerçekleştirmesi gereken süreç şöyle: 28 Ağustos tarihinde özel öğrenci yurdu açmaya hazırlanan işletmeciler, yasal çerçeveler kapsamında uyarıldı. Uyarının ardından 15 gün bekleme süresi 12 Eylül Cuma günü doluyor. Yetkililerden aldığımız bilgilere göre, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verileceği belirtilen ruhsat sürecinde Kadıköy Belediyesi de yasal olarak sürecin içerisinde… Özel öğrenci yurdu işletmecilerinin ruhsat alabilmesi için, İtfaiye’den “yangın merdiveni uygun” raporu alması gerekiyor. Ancak özel öğrenci yurdu işletmecileri, Kadıköy Belediyesi’nin yetki alanında kuralsız bir yapı inşa etti. Yangın merdivenine olumlu rapor verilmesi halinde, halkın kaldırımı üzerinde usulsüz bir yapı oluşturulmasına rağmen ruhsat alınabilecek. Bu süreçten sonra Kadıköy Belediyesi’nin sorunu, zabıt tutarak belediye encümenine taşıması gerekiyor.

BELEDİYE GÖZ YUMARSA, USULSÜZ MERDİVEN İLE ÇALIŞACAK…

İtfaiye’nin onay raporu vermesi ve Kadıköy Belediyesi’nin soruna sessiz kalması halinde özel öğrenci yurdu, kamunun ve halkın kaldırımı üzerinde, bölgenin estetiğini ve tarihi dokusunu bozan siluetiyle çalışmaya devam edecek. Ancak Kadıköy Belediyesi, yetkilerini kullanarak yıkım kararı aldırabilir. 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 32. maddesi gereğince yıkım kararı, 42. maddesi gereğince de para cezası uygulanabilecek.

GÖZ GÖRE GÖRE DEVASA YANGIN MERDİVENİNİ DİKTİLER…

Özel öğrenci yurdu işletmecileri, yerel yöneticilerin kamu görevlerini yerine getirmesi halinde büyük maddi yatırımları göze alarak inşa ettikleri işgal yangın merdivenini, yine büyük maddi ödenek ve para cezası eşliğinde sökecekler. Ancak yerel yöneticilerin yetkilerini kötüye kullanmaları ve sessiz kalmaları halinde, İstanbul’un birçok yerinde örneği görüldüğü gibi kurallara uygunsuz, göz boyama adına yapılmış çalışmalar ile ruhsatını sürdüren yapıların benzeri, Rasimpaşa’da hizmet vermeye devam edecek. İşletmeciler, ruhsat alabilmek adına aylar süren zaman diliminde kuralsız adımlar atabiliyor, kamu düzenini bozabiliyorlar. Yangın merdiveninin inşası esnasında “yapamazsınız” denmeyen, inşa tamamlandıktan sonra harekete geçilen mevcut sistem, megakentte sorunların büyümesi ve sık sık örneklerinin görülmesini de beraberinde getiriyor.

PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ…

Tarihi Kadıköy’ün dokusunu taşıyan, turistlerin ilgi odağı Rasimpaşa’da silueti bozan, yola taşarak kaldırımı sabit düzenek ile kapatan, halk arasında adaletsizlik algısına neden olan sorunun çözümü adına Kadıköy Life olarak sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Gözler, İtfaiye’nin “onay” raporuna çevrildi. Yangın merdivenine onay verilmesi halinde Kadıköy Belediyesi’ni ciddi bir sınav bekliyor. Kuralsızlığa rağmen işletmecilerin ruhsat alması halinde sorun, ticari ve kamu düzeni açısından trajik bir örnek olarak kayıtlarda yerini alacak. Ancak yerel yöneticilerin görevlerini yerine getirmesi halinde bir kuralsızlık daha önlenmiş olacak. Kadıköy Life olarak sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz…

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Veysi Akay

Kadıköylü Veysi Akay, milletvekili adaylığına aday oldu

AKAY Kolejleri kurucusu Kadıköylü Veysi Akay, Ak Parti İstanbul 1. Bölge’den aday adaylığını ilk açıklayan isim oldu. Aynı ...