Nurettin Albayrak

Nurettin Albayrak son yolculuğuna uğurlandı

Halk edebiyatı alanındaki çalışmalarıyla tanınan akademisyen-yazar Nurettin Albayrak (66), son yolcuğuna uğurlandı. 29 Mayıs Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi de olan Albayrak için, Üsküdar Şakirin Camii’nde cenaze töreni düzenlendi.

Albayrak’ın ailesi, dostları ve öğrencilerinin katıldığı törende, oğulları Emin ve Hasan Hüseyin Albayrak taziyeleri kabul etti. Burada ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından Nurettin Albayrak’ın cenazesi, Ümraniye Kocatepe Mezarlığı’na defnedildi.

Nurettin Albayrak

Nurettin Albayrak’ın oğulları Emin ve Hasan Hüseyin Albayrak…

ŞERİF AYDEMİR: İYİ BİR MÜMİN VE ÇOK DEĞERLİ AKADEMİSYENDİ…

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) Başkanı Şerif Aydemir, Nurettin Albayrak’ın iyi bir mümin ve çok değerli çalışmaları olan bir akademisyen olduğunu söyledi. Albayrak ile yakın dost olduklarını dile getiren Aydemir; “Halk edebiyatı üzerine çok güzel düşünceleri ve araştırmaları vardı. En son yaptığı Yunus Emre çalışması bile onu hayırla anmak için yeter” diye konuştu.

İSKENDER PALA: ALANINDA ÖNCÜ İSİMLERDEN BİRİYDİ…

Yazar İskender Pala da Albayrak’ın doğru işler yapan bir yazar olduğunu belirterek, toplumun ona şükran duyduğunu dile getirdi. Albayrak’ın alanında öncü isimlerden olduğunu anlatan Pala; “Halk edebiyatını bir mümin, araştırmacı ve iyi bir insan olarak, en ince detaylarına kadar yaşatan biriydi. Yazdığı sözlükler, kitaplar ve maddeler, yazdığı ansiklopedilerle Türk Halk Edebiyatı ve saz şiiri Nurettin Albayrak’la ruh bulmuş, belki kimliğine kavuşmuştur” ifadelerini kullandı.

NURETTİN ALBAYRAK HAKKINDA…

İlk, orta ve lise öğrenimini doğduğu şehir olan Erzincan’da tamamlayan Nurettin Albayrak, lisans ve lisans üstü eğitiminin ardından birçok üniversitede görev aldı. 100’e yakın makalesi ve ansiklopedi maddesi, 25’i aşkın eseri bulunan Albayrak’ın Türk Halk Edebiyatı ile ilgili başlıca eserleri şunlar: “Folklorumuz ve Erzincan” (Erzincan, 1983), “Gevheri” (İstanbul, 1998), “Karacaoğlan” (İstanbul, 1999), “Dadaloğlu” (İstanbul, 1999), “Erzurumlu Emrah” (İstanbul, 2001), “Ruhsati” ( İstanbul, 2001), “Pir Sultan” ( İstanbul, 2001), “Sümmani (İstanbul, 2001), “Ansiklopedik Halk Edebiyatı Terimleri Sözlüğü” (İstanbul, 2004, 2. bsk. “Ansiklopedik Halk Edebiyatı Sözlüğü” adıyla İstanbul, 2010), “Aşık Ömer” (İstanbul, 2006), “Dertli” (İstanbul , 2007), “Türkiye Türkçesinde Atasözleri” (İstanbul, 2009), “Halk Edebiyatı/Kapsamı, Biçim ve Tür Özellikleri, Literatürü” (İstanbul, 2012).

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...