NÖROKEY’den Anne – Baba adaylarına tam destek…

Davranış Bilimleri Uzmanı Kunter Kurt öncülüğünde geçtiğimiz ay Kadıköy’de ikinci şubesini açan Nörokey Kişisel ve Kurumsal Danışmanlık Merkezi, uzman ebe Asude Oflaz eğitmenliğinde doğuma hazırlık ve doğum sonrası destek eğitimi gerçekleştirdi.

Gebeliğinin en az 16. haftasında olan katılımcılar, tam gün süren eğitimde gebeliğin ve doğumun evreleri hakkında bilgi sahibi olmalarının yanı sıra uygulamalı ıkınma-gevşeme teknikleri, nefes egzersizleri ve doğum sancıları ile baş edebilme yöntemlerini öğrendiler.

GEBELİK “HASTALIK” DEĞİLDİR…

İnsanın yaşamı, doğum mucizesi ile başlamaktadır. Doğum; bedeninize, ruhunuza, zihninize derinlik katarak, size “anne” olmayı armağan eden bir evredir. Doğanın en muhteşem duygusu olan anneliğin hazırlık evresi olan gebelik süreci, sanıldığı kadar korkutucu değildir. Gebe bayanlar, kendilerini “hasta” olarak görmemelidir. Bilakis gebe olan kadın, hayatının en sağlıklı evresindedir; tüm vücudu, hormonları ve duyguları ile kendi bedeninde oluşan cana hayat vermektedir.

DOĞURMAK MI, DOĞURTULMAK MI?

Normal doğum, gebeliği süresince doğru bilgi edinen, doğru nefes tekniklerini uygulayan, doğru beslenen ve kendi bedeninin farkında olan her hamile kadının yaşayabileceği bir olaydır. Kadınlarda normal doğum yapmak, sanılanın aksine bir meziyet değil, yaratılışımızla birlikte bize bahşedilen doğal bir oluşumdur. Doğada doğum yapan memelilere baktığımızda, sakin ve loş olan ortamları tercih ederek, kendilerine doğum için mahremiyet oluşturmaya çalıştıklarını görmekteyiz. İnsanoğlunda da durum bundan farklı değildir.

DOĞUMDA SON NOKTA: SEZERYAN

Türkiye geneline baktığımızda sezeryan doğumların oranı yüzde 40’larda iken, bu oran büyükşehirlerde yüzde 85’lere kadar çıkmaktadır. Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında bu oranın inanılmaz yüksek olduğu hemen anlaşılacaktır. Oysa ki unutulmaması gereken, sezeryan ile doğumun son nokta olarak, normal doğum dışındaki tüm yöntemler gibi gerektiğinde uygulanması gereken hayat kurtarıcı bir teknik olduğudur.

EN BÜYÜK YARDIMCI EŞLER…

Özellikle eğitimci ebe Asude Oflaz’ın tavsiyesi ile doğum öncesi eğitimine gebelerle birlikte eşler de katıldı. Gebeliğin ve doğumun evreleri hakkında bilgi sahibi olan beyler, hamile eşlerine el ve ayak masajı yapmayı öğrendiler. Gerçek doğum sancısının nasıl olacağı hakkında da önemli bilgiler edinerek, hem doğum başladığında eşlerini nasıl rahatlatacaklarını öğrendiler, hem de doğumhanede nasıl önemli bir rol üstleneceklerini kavradılar.

sporvitrini

Hakkında Nihan Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Veysi Akay

Kadıköylü Veysi Akay, milletvekili adaylığına aday oldu

AKAY Kolejleri kurucusu Kadıköylü Veysi Akay, Ak Parti İstanbul 1. Bölge’den aday adaylığını ilk açıklayan isim oldu. Aynı ...