Neyzen Tevfik mezarı başında anıldı…

Şair Neyzen Tevfik, vefatının 63. yıldönümünde Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen törenle mezarı başında anıldı. Tevfik’i kabri başında anan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz; “Bir sürü yazılmış çirkin eser ona mal edildi. Öyle bir olay yok. Onun için Neyzen’i gerçek kimliğiyle tanıtmaya çalışıyoruz” dedi.

Ünlü ney ustası ve şair Neyzen Tevfik, ölümünün 63. yılında mezarı başında anıldı. Neyzen Tevfik’in Kartal Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen anma programına, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Programda Tevfik için Kur’an-ı Kerim okunarak, dua edildi. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, anma programı sonrasında yaptığı konuşmada Tevfik’e ait olmayan çirkin eserlerin kendisine mal edildiğini söyledi.

“NEYZEN TEVFİK’İ GERÇEK KİMLİĞİYLE TANITMAYA ÇALIŞIYORUZ”…

Başkan Öz, Neyzen Tevfik’i Mevlevi kimliğiyle tüm Türkiye’ye tanıtmaya çalıştıklarını kaydederek; “Üstadı bilinenin ötesinde Mevlevi, Bektaşi kimliği, ayrıca dünyanın gelmiş geçmiş en büyük ney üstadı olması nedeniyle Kartal’a ve Türkiye’ye bu yönüyle tanıtmak istedik. 6 yıldır bu etkinliği düzenliyoruz. Mezarı başında dini vazifelerimizi yerine getiriyoruz. Şiirleri, neyi ve felsefesiyle kendisini anarak, düşüncelerini öne çıkartmaya çalışıyoruz. Birçok yazılmış çirkin eser ona mal edildi. Öyle bir olay da yok. Onun için Neyzen’i gerçek kimliğiyle tanıtmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

sporvitrini

Hakkında Oğul Kayserilioğlu

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kartal Belediyesi

Kartal Belediyesi’ne “Düşük Karbon Kahramanı” ödülü

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen İstanbul Karbon Zirvesi kapsamında, sera gazı salınımında ...