Neyzen Tevfik, Kartal’da yad edildi…

1

Yaşadığı dönemde toplumsal kuralları sorgulayan, hicivleri ile tanınan şair ve ney ustası Neyzen Tevfik, Kartal’da düzenlenen etkinliklerle anıldı. Neyzen Tevfik; siyasal ve dinsel baskıya, çıkarcılığa, toplumun her alanındaki haksızlıklara yönelik taşlamaların ve yergilerin yer aldığı çok sayıda eser verdi.

Kartal Belediyesi tarafından, ünlü ney ustası için Kartal Merkez Mezarlığı’nda bulunan kabri başında anma töreni düzenlendi. Neyzen Tevfik dostlarını bir araya getiren anma töreninde, Kartal Belediyesi Başkan Danışmanı Vedat Özbaş tarafından okunan dua ve ilahilerden sonra, sevenleri tarafından Neyzen Tevfik’in hiciv ve şiirleri okundu.  Ünlü neyzen için, Kartal Musiki Derneği ney öğrencisi Doğan Güven tarafından ney taksimi de sunuldu.

Mezarında düzenlenen anmanın ardından Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde düzenlenen saygı gecesinde, Neyzen Tevfik yeniden yad edildi. Anma programına konuşmacı olarak arşivci-araştırmacı Fikret Bertuğ, Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Sultan Sarı, Neyzen Tevfik’in son ney öğrencisi İlyas Çetinkol katıldı.  

2

Emine Şanlı’nın yönettiği programda Kartal Musiki Derneği Başkanı Dr. Arif Şanlı, Neyzen Tevfik’in bestelerinden oluşan bir konser verdi. Programa Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Belediye Başkan Yardımcıları ve çok sayıda Kartallı vatandaş katılırken, programın onur konuğu usta oyuncu Metin Akpınar’dı.

Gecenin onur konuğu Metin Akpınar’a sürpriz yapılarak, “Güler Misin, Ağlar Mısın” filminden küçük bir bölüm gösterilerdi ve katılımcılarla beraber geçmiş yıllar tazelendi.

Gecenin sonunda sahneye davet edilen Başkan Op. Dr. Altınok Öz, yaptığı konuşmada; “Üçüncü kez Neyzen Tevfik’i anma toplantısında yine beraber olduk. Biz de istedik ki, anmamızın üçüncü yılının sonunda Neyzen Tevfik’i felsefi yönüyle Türk milletine anlatabildiysek, bir miktar katkımız olduysa ne mutlu bize. Umarım bundan sonra da bu anmalar devam eder; umarım Türk milleti Neyzen Tevfik’i gerçek yerine, kalbine oturtur. Son olarak, Metin Akpınar üstadıma da geldiği ve şeref verdiği için teşekkür ediyorum. Fikret Bertuğ, Sultan Sarı’ya, Kartal Musiki Derneği’ne, Belediye çalışanlarına ve bizi burada yalnız bırakmayan Kartal halkımıza teşekkür ediyorum” dedi. 

3

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...