Nazmi Durbakayım

“Spekülasyon, müteahhitten çok alıcıya kaybettirir”

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, piyasaya verilmek istenen algının bir operasyondan ibaret olduğunu belirterek, “Konut fiyatları düşüyor” şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, geçtiğimiz hafta Maltepe Cevahir Otel’de düzenlenen “Kentsel Dönüşüm Çözümleri” konferansının sonuç bildirgesini gayrimenkul basını temsilcileriyle paylaştı. Et-inn Restaurant’ın toplantı salonunda sabah kahvaltısı ile başlayan buluşmanın bir başka konusu ise, son günlerde konut fiyatlarında düşüş yaşandığına ilişkin çıkan haberler oldu.

Nazmi Durbakayım

SIKINTI VAR ALGISI YARATILMAK İSTENİYOR…  

Konut fiyatlarında düşüş olmadığını dile getiren Durbakayım, bazı yatırımcıların konutları ucuza almak için algı yaratma çabası içinde olduklarını savundu. Sektörde zaman zaman bu tarz spekülasyonlarla farklı algılar yaratılmaya çalışıldığının altını çizen Nazmi Durbakayım; “Bu algıların neden oluşturulduğunu hepimiz biliyoruz. Konut sektöründe spekülatif söylemler ve hareketlerle fiyatların aşağı çekilmesine ve daha sonra toplu alım yapılmasına çalışıyorlar” dedi.

Nazmi Durbakayım

SPEKÜLASYON, MÜTEAHHİTTEN ÇOK ALICIYA KAYBETTİRİR…

Sektörde oluşturulacak panik havasının yapı müteahhitleri yerine konut alıcılarına zarar vereceğini vurgulayan Başkan Durbakayım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Konut fiyatları sürekli artış içinde. Geçen yıldan bu yana yaklaşık yüzde 10 oranında artış oldu. Sektöre zarar verecek birtakım söylemler, en başta konut ihtiyacı olan ve yıllarca ev almak için para biriktiren insanları etkiler. Böyle kafa karıştırıcı haberler olunca insanlar ‘Paramız şimdilik dursun. Belki daha da düşer, konut almayalım’ diyorlar. Fakat konut fiyatları aksine yukarı çıkıyor. Böyle olunca da ‘Birkaç ay önce ucuzdu almadık. Şimdi yükseldi almayalım’ diyerek daha da zor durumda kalıyorlar.”

Nazmi Durbakayım

FİKİRTEPE’DE METREKARE FİYATI 16 BİN TL’Yİ BULACAK…

Fikirtepe Platformu Başkanı Ali Nuhoğlu ise Fikirtepe’de 32 yapı adasında inşaat yapıldığını belirterek, yıl sonunda bölgede konut teslimlerinin başlayacağını kaydetti. Altyapı çalışmalarının da hızla devam ettiğini ifade eden Nuhoğlu; “Fikirtepe’de belki ilk başlarda birtakım aksaklıklar olabilir. Fakat bölgede master plan çerçevesinde bir çalışma var. Master planın uygulanması, bölge sakinlerinin sosyal donatılar, yeşil alanlar ve diğer tüm imkânlarıyla modern koşullarda yaşamaları çok önemli. Fikirtepe’de konut fiyatları düşüyor yönünde yapılan haberler gerçeği yansıtmıyor. Bazı rakamlar telaffuz ediyorlar. Eğer böyle rakamlara daire varsa, göstersinler biz alalım. Fikirtepe’de metrekare fiyatları, 4-5 bin TL’den bugün 9-10 bin TL’ye geldi. Projeler tamamlandığında bu rakam 15-16 bin TL’yi bulacak” açıklamasında bulundu.

CONCORD İSTANBUL’DA TESLİMLER BAŞLADI…

Buluşmaya, Teknik Yapı Holding Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım da katıldı. Fikirtepe’de inşa ettikleri Concord İstanbul Projesi’nin teslimlerine 15 Aralık itibariyle başladıklarını açıklayan Umut Durbakayım; “Yıl sonuna kadar 100’den fazla daireyi sahiplerine teslim etmiş olacağız” şeklinde konuştu.

FİYATLARIN DÜŞMESİNİ BİZ DE İSTERİZ AMA…

Türkiye’nin yıllık konut ihtiyacının 600 binden fazla olduğunu dile getiren Nazmi Durbakayım, toplantının sonunda şunları ifade etti: “Fiyatların düşmesini biz de isteriz ama, özellikle İstanbul’da arsa bedelleri çok yüksek. Bu şartlarda konut fiyatlarının aşağı inmesini beklemek maalesef hayal olur. Dövize endeksli projelerde fiyatların revize edilmesi, fiyatların düştüğü anlamına gelmiyor. Geçen seneye göre olan kur artışı yüzde 20 seviyelerinde olup, bu farkı dövizle satan firmaların indirim olarak yansıtması yanlış bir algıya sebep oluyor. Bu algı, fiyatların geri gittiği şeklinde empoze ediliyor. Küçük ölçekli firmalar, bazı zamanlarda finansman sağlamak için de bir dairesini ucuza satabiliyor. Ancak bu tip münferit satışlar, piyasa değerlendirmesi için bir ölçü değildir.”

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Palladium Ataşehir

Hermes’ten Palladium Ataşehir’e 7 ödül birden

JLL Türkiye tarafından yönetilen şehrin değişmeyen modası Palladium Ataşehir,  “Masal Küresi Şenliği” ve “Yeni Yıl Melodisi” etkinlikleriyle Hermes ...