Nazım Hikmet 114 yaşında!..

Caddebostan Kültür Merkezi, geçtiğimiz hafta olağanüstü bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Nazım Hikmet’in 114. doğum gününde usta şairimiz, şiirleriyle anıldı.

Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen anma programında tiyatro sanatçısı ve şair Kemal Kocatürk, Nazım Hikmet’in şiirlerini okudu. Şairin bestelenmiş olan şiirleri, Sinem ve Didem Balık kardeşler tarafından seslendirildi. Bir yandan da sinevizyon ile şairin hayatından kesitler görüntülendi.

“Opera Twins” (Opera İkizleri) olarak uluslararası üne sahip sopranolar, İzmir 9 Eylül Devlet Konservatuarı’ndan mezun. 2000 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı aracılığıyla Viyana Konservatuarı’na devam ettiler. 2003 yılına gelindiğinde Sinem Balık Salzburg Festivali’nde, Didem Balık ise Viyana’da başarılarıyla tanındı. İkizler, yedi dildeki repertuarlarıyla birçok uluslararası festivalde alkışlanıyorlar.

Opera İkizleri, Nazım Hikmet’in 114. doğum gününde onun şiirlerini seslendirirken, hele Zülfü Livaneli’nin bizlere sevdirdiği “Karlı Kayın Ormanı” şarkısını söylerken, izleyiciler korosu da onlara eşlik etti. Bu olağanüstü programın ücretsiz olması da Kadıköy Belediyesi’nin güzel bir jestiydi.

 

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Cumhuriyet Korosu

Cumhuriyet Korosu, Küçükyalı’da sahne aldı

Maltepe Belediyesi Cumhuriyet Korosu, Küçükyalı Mahallesi Adnan Kahveci Parkı’nda unutulmaz bir konsere imza attı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 95, Maltepe’nin ...