Nazım Hikmet 114 yaşında!..

Caddebostan Kültür Merkezi, geçtiğimiz hafta olağanüstü bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Nazım Hikmet’in 114. doğum gününde usta şairimiz, şiirleriyle anıldı.

Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen anma programında tiyatro sanatçısı ve şair Kemal Kocatürk, Nazım Hikmet’in şiirlerini okudu. Şairin bestelenmiş olan şiirleri, Sinem ve Didem Balık kardeşler tarafından seslendirildi. Bir yandan da sinevizyon ile şairin hayatından kesitler görüntülendi.

“Opera Twins” (Opera İkizleri) olarak uluslararası üne sahip sopranolar, İzmir 9 Eylül Devlet Konservatuarı’ndan mezun. 2000 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı aracılığıyla Viyana Konservatuarı’na devam ettiler. 2003 yılına gelindiğinde Sinem Balık Salzburg Festivali’nde, Didem Balık ise Viyana’da başarılarıyla tanındı. İkizler, yedi dildeki repertuarlarıyla birçok uluslararası festivalde alkışlanıyorlar.

Opera İkizleri, Nazım Hikmet’in 114. doğum gününde onun şiirlerini seslendirirken, hele Zülfü Livaneli’nin bizlere sevdirdiği “Karlı Kayın Ormanı” şarkısını söylerken, izleyiciler korosu da onlara eşlik etti. Bu olağanüstü programın ücretsiz olması da Kadıköy Belediyesi’nin güzel bir jestiydi.

 

sporvitrini

Hakkında Sedef Turan

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kadıköy Sahaf Günleri başladı

Kadıköy Belediyesi ve Beyoğlu Sahaflar Derneği işbirliğiyle Kadıköy Sahaf Günleri, kitap severlerin yoğun ilgisiyle devam ediyor. Ali Suavi ...