Nazan Erkmen’e “Lider Kadın Sanatçı” ödülü…

Doğuş Üniversitesi Sanat Danışmanı Prof. Dr. Nazan Erkmen, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği tarafından düzenlenen “2015 Yılı Önder Kadın Ödülleri” kapsamında “Lider Kadın Sanatçı” ödülüne layık görüldü.

14 Mart Cumartesi günü Beşiktaş Belediye Levent Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek ödül töreninde; Prof. Dr. Nazan Erkmen’e “Lider Kadın Sanatçı Ödülü”, Prof. Dr. Serpil Salaçin’e “Yılın Başarılı Bilim Kadını Ödülü” ve gazeteci Emel Armutçu’ya da “Basında Başarılı Kadın Gazeteci Ödülü” takdim edilecek.

NAZAN ERKMEN HAKKINDA…

13 Şubat 1945’te Balıkesir’de doğdu. İstanbul Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nden mezun oldu. Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde tamamladı. Doçentlik (1994) ve profesörlük (1996) ünvanlarını da aynı kurumdan aldı.

1998-2005 yılları arasında Dekan Yardımcısı ve 2003–2005, 2008-2010 yılları arasında Grafik Bölüm Başkanı, 2003–2005 yılları arasında Kadın Eserleri Kütüphanesi Bilgi Merkezi Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı, 2006–2012 yılları arasında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi seçimle gelen ilk kadın Dekanı, Grafik Bölüm Başkanı, 2011-2014 yılları arasında Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı olarak görev yaptı.

Ülkemizde resimlediği kitaplarla, çocuklar ve kadınlar için açtığı sergilerle, kadın ve çocuk konularını yaşamında ve sanatında odaklanması ile tanınan Nazan Erkmen, bu nedenle de bu yıl İtalya Uluslararası Dil ve Medya Üniversitesi ve Roma’nın en önemli vakfı ve kütüphanesi tarafından “Başarılı Doğu ve Yakın Doğu Kadın Sanatçıları” arasında seçildi. Erkmen, 1989-2006 arasında 100’ün üzerinde kitap resimledi, ulusal ve uluslararası pek çok sergi açtı.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Teknik Yapı Yücelpark

Teknik Yapı’dan Kartal’da yaşam odaklı dönüşüm

Teknik Yapı, günümüzdeki en önemli üç kavramı bünyesinde barındıran Yücelpark’ı satışa sundu. Aile, kazanç ve doğayla iç içe ...