Mutlu ve sıcak yuvalar için “Mutlu Evler” Projesi…

1

Toplumumuzda insani değerlerin yıpranmasından kaynaklanan ekonomik, sosyal, psikolojik ve ahlaki sorunların gün geçtikçe yaygınlaşarak karmaşık hale geldiğini gören Sancaktepe Belediyesi, “Mahalle Anneleri” adıyla bir süredir uygulamaya başlattığı projeyi daha kapsamlı hale getirdi.

Gerekçe olarak ise; hızla artan boşanmalar, eşler arasında sürüp giden geçimsizlikler, her gün TV ekranlarından taşan cinayet haberleriyle ürkütücü düzeylere varan aile içi şiddet gibi, toplumun yapı taşı olan aile kurumunu tehdit eden çok önemli konular gösterildi.

Projenin amacı…

Sancaktepe Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi, bu projeyi belirli amaç ve hedef tespit ederek yürütüyor. Projenin amaçları şöyle:

“Geleneksel aile yapısının korunması, aile kültürünün yaşatılması ve devamlılığının sağlanması, aile içi şiddetin önüne geçilmesi, kadınların aile içindeki öneminin vurgulanması, aile içi iletişimin sağlanması, gelenek göreneklerine bağlı sağlıklı nesiller oluşturulması, aile içi değerlerin öneminin korunmasının sağlanması, aile-komşu-mahalle ilişkilerinin sağlamlaştırılması, yardımlaşmanın ve paylaşmanın öğrenilmesi-öğretilmesi, ailenin temel işlevlerini güçlü bir şekilde sürdürmesini sağlayacak beceriler kazandırmak, aile içi rollerin dengeli dağılımı konusunda duyarlılık kazandırmak, cinsiyet psikolojisi hakkında temel bilgiler kazandırmak…”

2

“Mutlu evler, mutlu mahallelerde oluşur” diyerek geniş kapsamlı bir projeye imza atan Sancaktepe Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi; “Ailenin fiziki yaşam yeri mahalledir” düşüncesi ile de mahallede bulunan tüm dernek ve kurumları içine alan, paylaşımcı, yardımlaşma, değer ve saygı odaklı bir proje gerçekleştirilmeyi hedeflemiş bulunuyor. 

Proje destekçileri ve tanıtımı…

Projenin destekçileri arasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü başta olmak üzere; IRCICA, İŞ-KUR, TRT, THY, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, UNICEF, Marmara Üniversitesi, Aydın Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Kız Meslek Ticaret Lisesi bulunuyor.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Genç yetenekler Satranç Turnuvası’nda yarıştı

Sancaktepe Genç Gelecek Spor Kulübü tarafından gerçekleştirilen satranç turnuvası kıyasıya mücadeleye sahne oldu. ZİHİN JİMNASTİĞİ İÇİN… Genç Gelecek ...