Murat Belge ile Boğaz Turları başlıyor…

Boğaz turlarının aranan ismi Prof. Dr. Murat Belge, İstanbul Boğazı’nın eşsiz manzarasını tur tutkunları ile buluşturmaya hazırlanıyor.

“Kendinize bir fırsat yaratıp, ‘Tvitamini’ ile İstanbul’un bilmediğiniz köşelerini tanıyın” diyen Murat Belge, 2 Haziran’da dünya harikası İstanbul Boğazı’na açılmaya hazırlanıyor.

Edebiyat eleştirileri, kuramsal yazıları, tarih, edebiyat, gezi konularında sayısız kitapları ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde yıllardır devam eden Uygulamalı Edebiyat Bölüm Başkanlığı göreviyle tanınan Prof. Dr. Murat Belge ve “Tarihi, Kültürel Temalar” üzerine organize ettiği turlarla bilinen Tvitamini ile “Boğaziçi, Yalılar ve İnsanlar” turu için, hazırlıklarda son aşamaya gelindiği belirtildi.

FIRSAT, ARAYANLARIN AYAĞINA GELDİ…

Prof. Dr. Murat Belge, Boğaz Turu ile ilgili açıklamalarında şunları ifade etti:

“Çoğu kişi, yaşadığı kenti az tanır. İlk fırsatta görmediğim yerleri gezeceğim tavrı içindedir. Fakat o ‘ilk fırsat’ bir türlü gelmez. İstanbul’un keşmekeşine, koşuşturmacası ve tembelliğimiz de eklenince, yaşadığımız bu kenti tanıma ve soluğunu hissetme çabası gösteremeyiz.”

GEÇMİŞTEN BUGÜNE YOLCULUK…

Tvitamini ve Prof. Dr. Murat Belge, tarihsel ve kültürel miraslarla dolu olan İstanbul’un gözbebeği Boğaziçi’nde muhteşem yapıları, girintili çıkıntılı coğrafyası, koyları, köyleri, birbirinden lezzetli farklı türdeki balıkları, mitolojiden günümüze kadar uzanan hikayeleri, Bizans’tan Osmanlı’ya ve Osmanlı’dan günümüze kadar gelen değişik kültürleri, yaşanmış hayatları, dönen entrikaları ve eski dönem dedikoduları eşliğinde, geçmişe doğru hep birlikte bir yolculuk heyecanı yaşatacak.

YALILARIN DANSI…

Yolculukta gezilecek yerler ve bazı ayrıntılar ise şu şekilde:

Bu yolculuk esnasında Boğaz’ın Asya ve Avrupa kıyılarında, her biri sanat şaheseri sayılan ve değer olarak paha biçilemeyen, 1985-1990 yıllarındaki restorasyonunda altındaki geniş kayıkhanesi vitrayla kapatılmış Marki Necip Bey Yalısı; 1860 yılında inşa edilmiş, bir adı da “Süslü Yalı” olan Ethem Pertev Yalısı; Barok bir plan üzerine, duvarları ahşap neoklasik üslupta 19. yy ikinci yarısında inşa edilen Halil Ethem Paşa Yalısı; Nazım Divanı’nda bulunan bir tarih beytine göre 1699 senesinde inşa edilmiş Amucazade Hüseyin Bey Yalısı; Salih Efendi zamanında Tıp Kongresi’nin yapıldığı Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı; 19. yy başında neo-klasik espri anlayışında inşa edilmiş Kont Ostrorog Yalısı; rıhtımındaki iki arslan heykelinden dolayı “Arslanlı Yalı” ismiyle de anılan Sait Halim Paşa Yalısı; Art Nouveau üslubu esintili, rengi, müştemilatları ve konumuyla ünlü Nuri Paşa Yalısı…

Geçmişten günümüze ulaşan nadir yalıların hikâyeleri, Boğaz’ın Asya ve Avrupa kıyılarında yer alan başlıca semt ve köylerinde yaşanmış, insanımıza dair hikâyeler, Prof. Dr. Murat Belge tarafından anlatımı ile hayat bulacak.

İŞTE PROGRAM İÇERİĞİ…

Tarih: 2 Haziran 2013 Pazar

Saat ve yer: 10.00 Kabataş Motor İskelesi

Tekne adı: Nis

Detaylı bilgi için;

Tel: (0216) 347 18 18  –  www.tvitamini.com[email protected]

 

3 yorum

  1. İlgili şirketi kutluyorum. Bu tür faydalı organizasyonlar daha fazla ve daha sık aralıklarla yapılmalı…

  2. Çok güzel bir organizasyon olmuş devamını diliyoruz..

  3. Güzel bir boğaz turu organizasyonu olduğu aşikar.. Boğazda özel bir yat kiralayarak boğaz turu yapmak isteyenleri Boğaz Çocuğu şirketi olarak ağırlamak isteriz..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Kartal sahilinde temizlik seferberliği

Kartal sahilinde temizlik seferberliği

Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, ‘Yeşilden Maviye Bu Yaşam Bizim’ sloganıyla Kartal’da sahil temizliği etkinliği düzenledi. ...