Mühürdar Sahili’ndeki ağaçlar kesildi…

1

Hastalık nedeniyle Dolmabahçe Caddesi üzerindeki çınar ağaçlarının kesilmesine tepkiler sürerken; Kadıköy’de, Mühürdar Sahili’nde bulunan ağaçların kesilmesine de tepki yağmaya başladı.

“Kadıköy her alanda öncü (!) Dolmabahçe’deki ağaçlardan önce, Mühürdar Sahili’ndeki ağaçlar kesildi!” diye Kadıköy Life’a başvuran bazı duyarlı Kadıköylüler, belediyenin budama kisvesi altında ağaçları kestiği iddiasında bulundular. İşte Kadıköy Life’a ulaşan okur mektuplarından bazıları:

Metrelerce uzunluktaki ağaçların bir kısmı kökünden kesildi…

Kadıköy Moda’da, kısmen Bomonti’de incirler ve kokarağaçlar, özellikle de Mühürdar Caddesi’nde ve yürüyüş alanının üst kısmındaki akasyalar, çamlar ve çınarlar, budama kisvesi altında tam anlamıyla katledildi. Pek çok bodur çalının, zakkumların ve biberiyelerin yok edilmesini zaten kanıksamıştık (!), ama bu kez metrelerce uzunluktaki ağaçların bir kısmı kökünden kesildi.

3

Olan, kendini savunamayan dilsiz güzelliklere oldu…

İSKİ binasının tam arkasında kalanlar, bir kısmı da kuşa çevrildi! Denize bakan binaların varlıklı sakinlerinin deniz manzarasını seyretmesine ağaçlar engel mi oluyormuş? İSKİ çalışanları, ağaçlar nedeniyle güneşten mahrum mu kalıyormuş? Rivayet muhtelif, ama olan yine tıpkı sokak hayvanları gibi kendini savunamayan dilsiz güzelliklere oldu. Belki bu durumu araştırır, duyurursanız; daha fazla ağacın yok edilmemesi için bir nebze yardımınız olur.

Numaralandırılmış ve ölümü bekleyen ağaçlar…

Kendisini duyarlı Kadıköy sakini olarak belirten Elif Gökteke isimli okurumuz, Kadıköy Life’a gönderdiği mektupta şu açıklamayı yaptı: “Gönderdiğim resimlerde, Moda-Bomonti’de geniş ve metruk bir arsadaki numaralandırılmış ve ölümü bekleyen ağaçlar, Kalamış Koyu’na bakan kesimde kesile kesile ne olduğu anlaşılamayan incirler, sonra da Mühürdar Sahili boyunca, Yeni Fikir Sokak’ın bitiminden İSKİ binasının arkasına kadar kâh ahmakça budanmış, kâh kökünden kesilmiş ağaçlar görülmektedir.”

2

4

5

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Kadıköy Belediyesi

Kadıköy Belediyesi’ne Sağlıklı Şehir Planlaması Ödülü

Kadıköy Belediyesi, bu yıl Eğitim Mahallesi’nde hizmete giren “Kemal Sunal Parkı ve Ekolojik Yaşam Merkezi” projesi ile Türkiye ...