Muhteşem müdür, devlet okulunu uçurdu!..

“Eğitim öğrenciyi sevmekle başlar” sözünün en güzel örneklerinden biri Kadıköy’de yaşanıyor. “Özel okul-Devlet okulu” ayrımı nedeniyle öğrencilerin eşit eğitim fırsatlarını yakalayamadığı, adeta “parası olanın okuyabildiği, kaliteli eğitim alabildiği” Türkiye’de bu haberimiz, bu kez yüz güldürecek.

Koşuyolu’nda Cenap Şahabettin İlkokulu, fiziki koşullarıyla ve farklılıklarıyla özel okullardan farksız bir atmosfere kavuştu. Adı gibi “lider”, Okul Müdürü Önder Evcüman’ın başarılarını duyduk; 2009 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği Okul Müdürlüğü Seçme Sınavı’nda Türkiye Birincisi olan başarılı eğitimcinin çalışmalarını yerinde görmek için okulun yolunu tuttuk.

DEVLET OKULUNDA BUZ PATENİ PİSTİ HİZMETE GİRDİ!..

İstanbul’da sadece özel okullarda değil, dev tesislerde bile bulunmayan buz pateni pisti, devlet okulunda açıldı. Öğrencilerin bir hayli mutlu olduğu okulda buz patenine ilgi çok büyük. Donanımlı tesislerin genel olarak özel okullarda bulunması ve bu imkanlardan ekonomik gelirleri yüksek kesimlerin yararlanabilmesi, eğitimde fırsat eşitliğine aykırı en önemli gerekçelerden…

ÇOK YÜKSEK BİR ENERJİ VAR…

Dışarıdan bakıldığında olağan bir devlet okulunu andıran Cenap Şahabettin İlkokulu’nun içine girdiğinizde çok farklı bir dünya ile karşılaşıyorsunuz. Özel ledlerle ışıklandırılmış, pırıl pırıl parlayan camdan bir Atatürk Köşesi’ni geçtikten sonra, bir devlet okulunda revir ve görevli hemşire görebilmenin mutluluğunu yaşıyorsunuz. Kamu binalarının grimsi soğuk havasının aksine rengarenk basamakları, kapıları ve bölmeleriyle okul koridorları oldukça renkli. Renklerin enerjisi, çeşitli derece ve ödüllerle dolu koridorlarla da sınırlı değil! Nostaljik Vosvos servis aracı da okulun şirin bir parçası…

ÖĞRENCİLERLE BİRLİKLE ZUMBA DANSI YAPAN OKUL MÜDÜRÜ…

Okul Müdürü Önder Evcüman’ın renkli kişiliği ve tempoyu seven yaşam tarzı, Koşuyolu’nda göreve başladığı 1,5 yıl içerisinde kısa sürede çevresine yansımış. Dünyayı kasıp kavuran zumba dansının da öğretilmeye başlandığı okulda öğrenciler, okula monoton duygular yerine heyecanla gidiyor. Profesyonel eğitmenler eşliğinde hem birçok dans koreografisi öğrenen öğrenciler, hem de okuldan büyük keyif almanın tadını çıkarıyor. Öğrencilerin yoğun isteği üzerine zumba dansına katılan Okul Müdürü Önder Evcüman, profesyonel dansçılara taş çıkararak öğrencilerine unutulmaz anları yaşatıyor. Drama, halk oyunları ve satranç da öğrencilerin favorileri arasında…

Burası özel bir okul değil! Koşuyolu’nda Cenap Şahabettin İlkokulu… Muhteşem üçüzler, geleceğin renkli simalarından olacaklarını Kadıköy Life Dergisi’ne gerçekleştirdikleri mini bir şov ile gözler önüne serdi. Demir, Ayşe Gonca, Ateş Morgül kardeşler…

MUHTEŞEM ÜÇÜZLER ÇOK ŞİRİN…

Ayşe Gonca, Demir ve Ateş Morgül kardeşler, okulun en dikkat çeken simalarından… Kadıköy Life Dergisi için buz pistinde mini bir şov gerçekleştiren üçüzlerin, önümüzdeki yıllarda büyük ses getireceği düşünülüyor.

YÜZLERCE ÖĞRENCİ AYNI ANDA SABAH SPORU YAPIYOR…

Okulda hareketli yaşam farkındalığını kazandırabilmek adına, “Beslenme Dostu Okul” projesi kapsamında tüm öğrencilerin ve öğretmenlerin katılımı ile okul bahçesinde haftada üç gün boyunca sabah sporu gerçekleştiriliyor. Renkli görüntülerin yaşandığı anlara dayanamayan bazı velilerin de sabah sporuna katılmasıyla ortaya keyfine doyulmayacak kareler çıkıyor. Kaybedilen kaloriler ise, lezzetli öğle yemekleri ile telafi ediliyor.

BİR ÖĞRENCİNİN KİTABI, TÜM ÖĞRENCİLERİN KİTABI…

“Bizde Her Yer Kütüphane” projesi, öğrencilerin oldukça geniş bir kitap arşivini kazanmasını da beraberinde getirmiş. Koridorlarda oluşturulan mini kütüphane bölmelerine kullanmadıkları kitapları bırakan öğrenciler, istediği kitabı da raflardan alabiliyor. Yine okulda her öğrenci, bir dönemde en az bir yazar ile tanıştırılıyor.

VELİLER İLK ÜÇE GİRERSE, ALTINLA ÖDÜLLENDİRİLİYOR…

Öğrencilere örnek olmaları amacıyla başlatılan Veli Kitap Okuma Yarışmaları’nın finalinde ilk üçe girmeyi başaran veliler altın kazanıyor. Anne ve babalarının kitaba olan ilgilerini gören çocuklarının okuduğu her kitap ise, ailesine en güzel ödül…

AB PROJESİ YÜRÜTÜLÜYOR…

“Modern Demokrasinin Prensipleri Gönüllülük ve Sivil Toplum Faaliyetleri” projesi; İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya, Hollanda ve Balkan ülkeleri ile birlikte Kadıköy’de Cenap Şehabettin İlkokulu’nda ortak yürütülüyor. Proje kapsamında okula belirli bir fon da aktarılıyor.

ÖĞRENCİLERE “AKADEMİK BAŞARI” TAKİBİ…

İlerleyen yıllarda daha güzel seviyelere gelebilmeleri ve başarı elde edebilmeleri adına 3. ve 4. sınıf öğrencilerine değerlendirme sınavları düzenlenen okulda mevcut tespitler, geleceğe yönelik planların da temelini oluşturmaya başlamış.

ÇEVRE BİLİNCİ UYGULAMALI KAZANDIRILIYOR…

TEMA Vakfı ile yürütülen “Yavru Tema ve Minik Tema” projesi kapsamında, sadece Aralık ayında 500 adet çam fidanının toprakla buluşmasını okul öğrencileri gerçekleştirdi.

DAYANIŞMA İLE GELEN BİRLİKTELİK…

Okulda velilerin, beraberinde Kadıköy kurumlarının pozitif katkısı dikkat çekiyor. Okul Müdürü Önder Evcüman; veliler başta olmak üzere Kadıköy Kaymakamı Birol Kurubal’a, çevre güvenliğinde emek veren polis teşkilatı adına Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne, eğitim sürecine katkılarından ötürü Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi ile personeline, kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.


sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Üsküdar’da “Bahar Çiçekleri” sergisi

Nesrin Çaylı Sanat Evi öğrencilerinin gelirini mültecilere bırakılmak üzere düzenledikleri “Bahar Çiçekleri” el sanatları sergisi, Altunizade Kültür ve ...