Müdürenin komik açıklaması ve Kadıköylülük bilinci…

Erenköy Kız Lisesi, 104 yıllık tarihinde en büyük protesto gösterilerine şahit oldu. Kadıköylülerin sosyal bilinci, yeni adıyla Erenköy Kız Anadolu Lisesi’ndeki tarihi yanlışın “temizlik yapıldı, güzel oldu” şeklinde kamuoyuna aktarılmasının önüne geçti. Okul müdüresinin, duvarlardaki figürlerin üzerinin boya ile kapatılmasına yönelik açıklamaları hem şaşırttı, hem de güldürdü; “O resimlere emek verildiğini bilmiyordum…”

Okul önünde toplanan Kadıköylüler adına yapılan basın açıklamasında; “Yapılan açıklamalar bize inandırıcı gelmedi. Müdür Saadet Berna Ocakcıoğlu, Demirbaş listesini neden paylaşmıyorsun” denilerek okul yönetimine çağrıda bulundu. İstiklal Marşı ve Andımızın okunduğu protesto gösterisinde destek veren isimler arasında İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Sanatçı- Yazar Sunay Akın, Kadıköy Belediyesi Eski Başkanı Selami Öztürk ve Milletvekili Aday Adayı Necati Ekşi de vardı.

YENİAKİT GAZETESİ COŞTU!..

Geçtiğimiz günlerde Erenköy Kız Lisesi’ndeki yaşanan gelişmeleri; “Erenköy Kız Lisesi Yönetiminden Takdir Toplayan Davranış” başlığı ile okurlarına duyuran Yeniakit Gazetesi hızını alamadı, okul önündeki protesto gösterisine yönelik de ilginç bir habere imza attı. Yeniakit, dün gerçekleşen ve “tuhaf” olarak adlandırdığı protesto gösterisine yönelik haberinde şu cümlelere yer verdi;

Erenköy Kız Lisesi’nde ikinci yarıyıl eğitim ve öğretim dönemi, boyaranak kapatılan balerin figürlerinin yerini Osmanlı padişahlarının portrelerinin yer almasıyla başlamış, uygulama takdir toplamıştı.

EYLEMCİLER DE TEŞEKKÜR ETMEK İÇİN GELMİŞTİ ZATEN…

Yeniakit Gazetesi’nin ilginç yorumu sosyal medyada hem güldürdü, hem düşündürdü. Kadıköylüler; “Eylemcilerde teşekkür etmek için okul önünde toplanmıştı” diyerek şaşkınlığını gizleyemedi.

RESİMLER DUVARA FOTOKOPİ ÇEKİLMEDİ SAYIN OKUL YÖNETİMİ!..

Yıllardır okulun duvarlarını süsleyen ve tarihi bina ile özdeşleşen balerin figürlerinin, ilk bakışta emek verilerek yapıldığını anlamak zor olmasa gerek…  Okulda göreve yeni başlayan müdürenin ilk icraatları öncesinde kurumunun tarihini öğrenmeye çalışmasının doğru olacağına dikkat çeken Kadıköylüler adına basın açıklaması gerçekleştiren okul mezunlarından Sibel Aksoy şu mesajı verdi;

Erenköy Kız Lisesi geçmişine sahip çıkmak için buradayız. Sosyal medyada kurduğumuz grupla fotoğraflar paylaşıyor, anılarımızı canlandırıyoruz. Ancak okulun ikinci yarı yıla başladığı gün bu durumu öğrendik. Tatili fırsat bilerek okulu boyatan müdür, zemin katta öğretmenlerin 6 ay boyunca çalıştığı, emek verdiği balerin figürlerini kapatarak katletti. Sorulduğunda ise “Sanat değeri taşımıyor” yanıtı verildi. Lise ikinci döneme Atatürk fotoğrafları, resimleri olmadan açıldı. Bunun yerine padişah resimleri asıldı. 1945 yılında okulumuz büyük bir yangın atlattı. Geriye değerli antika aynalar, demirbaşlar, kupalar kaldı. Bunlar şimdi nerede? Atatürk Köşesi daraltılmış. Gerekçesi ise ‘kirli olduğu’ için yenilenmiş. Öğretmenler, öğrenciler çok üzgün. Yapılan açıklamalar bize inandırıcı gelmedi. Buna karşı imza kampanyası başlattık. Atatürk fotoğraflarının kazan dairesine atılmasını kabul edemeyiz. Müdür Saadet Berna Ocakcıoğlu’na şu soruları soruyoruz: Balerin resimlerini hangi hakla sildin? Okulun ikinci yarı yıla açıldığı ilk gün padişahların fotoğrafları asılıyken Atatürk resimleri neden asılı değildi? Demirbaşların listesini neden paylaşmıyorsun? Saadet Berna Ocakcıoğlu’nun istifa etmesini istiyoruz.

MÜDÜRE KENDİNİ SAVUNDU…

Okul Müdüresi, Hürriyet Gazetesi’ne açıklamalarında şunları ifade etti;

Şubat ayında tatil oldu ve duvardaki resimler iş gereği kaldırıldı. Bütün resimler ve çerçeveler tekrar yerine konulacaktı, resimler eski olduğu için bunları yeniletelim, öyle asalım dedik. Yarıyıl tatilinin ardından okullar açıldı ve onlar yerine konulması yetişmedi.  Okulda bir arkadaşımız bu durumu medyaya aktarıyor. Ancak anlatıldığı gibi değil. Atatürk Köşesi yenilendi, aynalar yerli yerinde duruyor. Anlatıldığı gibi bir durum yok. Okulun daha güzel bir hale gelmesi için bunları yaptık. Balerin resimleri  vardı, 15 yıl önce yapılmış. Ancak çok soluk ve kirlenmiş duruyordu. Üzerine çeşitli şekiller de çizilmişti. Geçmişte arkadaşların bunlara emek verdiğini bilmediğimiz için yenilendi, burada bir kasıt yok. Ayrıca Türk büyüklerinin fotoğrafları da asıldı. Bütün okullarda Türk tarihi anlatan resimler fotoğraflar olur. Bu lisede yoktu, yeni astık. Atatürk Köşesi’nin yanında bunlara da yer vermek istedik. Okulda olmayan diğer Türk büyüklerinin fotoğraflarını da asacağız.

 

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Pendiklilere yeni okul müjdesi !

Pendik Belediyesi, Pendik Eğitim Kültür Yardımlaşma Vakfı ve bağışçı katkılarıyla Sülüntepe Mahallesi’nde inşasına başlanan 24 derslikli ilkokulun temeli ...