Warning: DOMDocument::loadXML(): Start tag expected, '<' not found in Entity, line: 1 in /home/anadoluyakasi/public_html/wp-content/plugins/premium-seo-pack/modules/title_meta_format/init.social.php on line 483

Modoko’da yüzyılların geleneği; Aşure Günü…

Yüzyıllardır devam eden bir gelenek olan, Arapça 10 anlamına gelen “Aşara” kelimesinden türeyen Aşure, her yıl Muharrem ayının 10. günü evlerimizde yapılmaya başlanır. Bereketiyle bilinen bu tatlıyı, sevdiklerimizle ve komşularımızla paylaşırız. Ayrıca, Aşure Günü’nün bütün semavi dinlerde farklı şekillerde kutlanıyor olması, birliğin ve kardeşliğin simgesi olarak da yorumlanır.

Aşure Günü’nün bereketine inanan Modoko, geçen sene olduğu gibi bu yıl da Aşure Günü’nü kutladı. Yüzyılların geleneğinin paylaşıldığı günde aşureler, Osmanlı dönem kıyafetleri giyen personeller tarafından üyelere, işletmecilere ve misafirlere dağıtıldı.

AŞURE GÜNÜ’NÜN BEREKETİ VURGULANDI…

Aşureler misafirlerin ağzını tatlandırırken, hoş sohbetler ve dualar da ruhları besledi. Tüm yüzlerin güldüğü bu özel günde Modoko Yönetim Kurulu Başkanı İ. Etem Özçelik, yaptığı konuşmada Aşure Günü’nün bereketini vurgulayarak, toplumsal kardeşliğin pekiştiği Muharrem ayını ve Aşure Günü’nü kutladı.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Yusuf Işıkdağ

Geleceğin gazetecisi Yusuf Işıkdağ sünnet oldu

Anadolu Yakası’nın gazetecileri, dostları Ahmet Işıkdağ’ın oğlu Yusuf’un sünnet düğününde buluştu. Aynı zamanda Anadolu Yakası Gazeteciler Cemiyeti Başkan ...