Moda

Moda’nın röntgencileri iş başında

Onlar, Moda’yı iyi gününde de kötü gününde de birebir yaşayan Kadıköy sakinleri… “Güzel semtimizi gelecek nesillere aktarmalıyız” dediler, fotoğraf makinelerini alıp sokaklara koyuldular.

Usta fotoğraf sanatçısı Alinur Uğurpakkan önderliğinde tarihi semtin her yerini nakış nakış işleyen Moda Gönüllüevi Fotoğrafçılık Atölyesi, hızla semtin her sokağının röntgenini çekiyor. Tarihi binalar, yeni apartmanlar, ağaçlar, kaldırım taşları, duvarlar, bahçeler; gördükleri her ayrıntıyı “uygunluk çerçevesinde” fotoğraflayan atölye üyelerinin amacı ise, Moda’nın dokusunu korumak…

“GELECEK NESİLLER SEMTİMİZDEKİ DEĞİŞİMİ GÖRSÜN, DEĞERLERİMİZ KORUNSUN”

Fotoğraf sanatçısı Alinur Uğurpakkan ile birlikte Moda Gönüllüevi Başkanı Ayşenur Tohumcu Atakişi, Caferağa Mahallesi Muhtarı Zeynep Ayman ve atölye üyeleri, Moda başta olmak üzere Caferağa Mahallesi’nde geleceğin dijital arşivini hazırlıyor. “Gelecek nesiller semtimizdeki değişimi görsün. Bizler bu dönemde inanılmaz manzaralara şahit oluyoruz, başka Moda yok” diyen Kadıköy aşıklarının gelecek çalışmaları merakla bekleniyor.

Moda

KÜÇÜK BİR COĞRAFYADA EŞSİZ BİR SEMT…

Son zamanlarda Kadıköy gece hayatının yaşandığı barlar ve mahalle dokusu arasında çıkan uyumsuzluklar, Moda sakinlerinin kabusu olmuştu. Beraberinde Moda Koyu, Barış Manço Müzesi, ibadethaneler, 100 yıl önceki nostalji sokakları gibi sayısız değeri ile Moda, küçük bir coğrafyada eşsiz bir semt olmaya devam ediyor.

Hakkında Adem Giden

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

felsefe seminerleri

Kadıköy’de çocuklara özel felsefe seminerleri

Kadıköy Belediyesi, geçtiğimiz yıl Caddebostan Kültür Merkezi’nde başlattığı felsefe seminerlerini ilçenin farklı kültür merkezleri ve atölyelerine taşıdı. Belediyenin üniversitelerle işbirliği halinde düzenlediği yetişkinler için felsefe ...