Minibüsçüler zıvanadan çıktı!..

Kadıköy’ü yaşanmaz hale getiren “minibüs terörü” ile ilgili çok özel kareler, Kadıköy Life objektiflerine yansıdı. Onlarca minibüs yol ortasında market alışverişi yaptı; Misak-ı Milli Sokak dakikalarca ambulansın acı sirenleri ile yankılandı. “İnsanlık ölmüş” dedirten anlarda vatandaşlar, minibüs şoförlerine tepki gösterdi.

İstanbul genelinde sıkça ölümlü ve ağır yaralanmalı trafik kazalarına neden olan “bilinçsiz” minibüs şoförleri, Kadıköy’de günlük yaşamı her geçen gün daha fazla tehdit ediyor.

KALDIRIMLAR İŞGAL ALTINDA, ZABITA NE İŞ YAPAR?

Misak-ı Milli Sokak üzerinde kaldırımlarda da yürümek imkansız hal almaya başladı. Kadıköy Belediyesi Zabıta ekiplerinin sokak üzerinde gezerken kaldırım işgaline müdahale etmemesi dikkat çekti. O anlar, yine Kadıköy Life tarafından görüntülendi. Vatandaşlar, market ürünleri ile daraltılan kaldırımlarda yürüyememeleri nedeniyle araç yolunu kullanmak zorunda…

DOLAYLI OLARAK “ÖLDÜRMEYE KASIT”…

Yetkililerin “Gereği yapılacak” demesine ve hemen her gün medyaya yansımasına rağmen bir arpa boyu yol alınamayan sorunda meydanı boş bulan bazı minibüs şoförleri, vatandaşın canına dolaylı olarak kastetmeye başladı. Acil sirenlerini çalarak sürekli anons yapan ambulansı duymazdan gelen minibüs şoförleri, Misak-ı Milli Sokak üzerinde “ayaküstü market alışverişi” yaparak, sağlık görevlilerinin müdahalesini dakikalarca geciktirdi.

İSTEDİKLERİ GİBİ DAVRANABİLİYORLAR…

“Maganda” olarak sıkça kamuoyuna yansıyan minibüs şoförlerinin bir kısmı, olağan yaşamı ciddi bir şekilde olumsuz etkiliyor. Halitağa Caddesi’nden Rıhtım’a inen Misak-ı Milli Sokak üzerinde alışkanlık haline getirdikleri yol üzeri market alışverişleri, bazen yüzlerce metre araç kuyruğunun oluşmasını da beraberinde getiriyor. En öndeki araç şoförlerinin ayağına kadar sigara, tost ve içecek getiren esnafın para kazanma hırsı ile minibüsçülerin vurdumduymazlığı, yüzlerce aracın dakikalarca beklemesine neden oluyor. Sokağın uzun ve dar olması nedeniyle, arkadaki araçların “trafik yoğunluğu var” düşüncesiyle sorunun farkına varamaması, minibüs şoförleri ve sorumsuz esnafların ekmeğine yağ sürüyor.

KAPIŞALIM?..

Bir minibüsün üzerindeki yazıda ilginç bir ayrıntı dikkat çekti. “Kapışalım” yazısı, minibüs şoförlerinin içerisinde bulunduğu ruh halini de gözler önüne serdi. Hemen her minibüs şoförünün elinden cep telefonunun da düşmemesi, yolcuların tepkisine neden oluyor. Gereksiz “dur kalk” ve her kaldırımda yürüyenin potansiyel müşteri olarak görülmesi nedeniyle ulaşacakları yere geç kalan minibüs yolcuları, bir hayli dertli… Minibüsçüler Odaları’nın birçok şikâyete müdahale etmediğine ve sorunları nesnel olarak çözüme kavuşturma yönünde yeterli çabayı göstermediğine vurgu yapan yolcular, yetkilileri acil olarak göreve davet etti. Bazı minibüs şoförlerinin aşırı argo tutumları ise, İstanbul genelinde günde 3 milyon yolcunun minibüsler ile taşındığı dönemde sorgulanması ve çözüme kavuşturulması gereken bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

MÜDAHALE EDEN YOK!..

Kadıköylüler, Misak-ı Milli Sokak üzerinde “araçlara esnaf servisi” ve “yoğun kaldırım işgaline” acil olarak çözüm bulunmasını bekliyor!..

 

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Veysi Akay

Kadıköylü Veysi Akay, milletvekili adaylığına aday oldu

AKAY Kolejleri kurucusu Kadıköylü Veysi Akay, Ak Parti İstanbul 1. Bölge’den aday adaylığını ilk açıklayan isim oldu. Aynı ...