Meral Urcun, geçtiğimiz yıl Bostancı'da bulunan dernek merkezinde "Kadıköy'ün Heradot'u" olarak bilinen Dr. Müfid Ekdal'ı davet etmiş ve Kadıköy Life Dergisi Yayın Kurulu Başkanı Kadir Toprakkaya ile bu hatıra fotoğrafını çektirmişti...

“Kadıköy’ün Prensesi” Meral Urcun’u da kaybettik…

Kadıköy, bir meleğini daha kaybetti. Türkiye’nin değerlerinin bir bir yitirildiği 2013 yılının bitmesine 13 gün kalmış olmasına rağmen, çok acı kayıplarımız devam ediyor.

Son kaybımız, “Kadıköy’ün Prensesi” olarak kabul edilen Av. Meral Urcun… Tam 45 yıl boyunca Erenköy Kız Lisesini Bitirenler Derneği’nin başkanlığını yapıp, son birkaç yıldır ise Onursal Başkanlık görevini yürüten Urcun, dün gece sabaha karşı hayatını kaybetti.

RIZA PAŞA’NIN KIZI…

Osmanlı’nın önemli paşalarından Rıza Urcun Paşa’nın üç kızından biri olan Meral Urcun, 1922 yılında İstanbul’da doğmuş ve Erenköy Kız Lisesi’ni en zor şartlarda başarıyla bitiren isimler arasında yer almıştı. O günden beri okuluna bağlılığını inanılmaz bir tutkuyla savunan Meral Urcun, son gününe kadar burs verdiği öğrencileri ve derneği ile ilgilenmekteydi.

Erenköy Kız Lisesini Bitirenler Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri ve Dr. Müfid Ekdal ile toplu halde hatıra fotoğrafı, Kadıköy Life objektifleri tarafından çekilmişti…

OĞLU BODRUM’DAN GELDİ…

Meral Urcun’un rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldığı haberi, Bodrum’da yaşayan oğlu Urcun Oğuz’a bildirildi. Bunun üzerine hemen yola çıkan Urcun Oğuz, hastane sürecinde annesinin yanıbaşında oldu. Meral Urcun’un cenazesinin, 19 Aralık 2013 Perşembe günü Bostancı Kuloğlu Camii’nde kılınacak öğle namazını müteakiben, Kartal Mezarlığı’ndaki aile kabristanında sevgili kızının yanına defnedileceği bildirildi.

“TÜM GÖNÜLDAŞLARIMIZA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUZ…”

Erenköy Kız Lisesini Bitirenler Derneği kurucuları ve onursal başkanları, Meral Urcun’u kaybetmiş olmanın şokunu yaşarken; Kadıköy Life Dergisi derneğin başkanlık görevini sürdüren Nesibe Kal’ın ağzından şu mesajı aldı: “Okulumuzun 1939 yılı mezunlarından Meral Urcun’u kaybetmiş olmanın derin sarsıntısı içindeyiz. Yakın tarihimize tanıklığının paralelinde, Cumhuriyet’imizin üstün hasletlerini saygın kişiliğinde özetleyerek hepimize örnek olmuş bu aile büyüğümüzün tüm sevgili akraba, dost ve arkadaşlarına, derneklerdeki gönüldaşlarına başsağlığı diliyoruz.”

Meral Urcun, geçtiğimiz yıl Bostancı’da bulunan dernek merkezinde “Kadıköy’ün Heradot’u” olarak bilinen Dr. Müfid Ekdal’ı davet etmiş ve Kadıköy Life Dergisi Yayın Kurulu Başkanı Kadir Toprakkaya ile bu hatıra fotoğrafını çektirmişti…

Bir yorum

  1. seda çobanoğlu

    Şimdi öğrendim ve çok üzüldüm. Erenköy Kız Lisesi Derneğine sitemlerimi bildiriyorum. Böyle büyük ve fedakar bir emektarın vefatı üyelere duyurulabilirdi. İki kere üzüldüm.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

halis-kurtca-cocuk-kultur-merkezi-1-yasinda-1

Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi 1 yaşında

Çocuklar için bir alternatif, sosyal bir mekân olarak tasarlanan Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi (HKÇKM) birinci yaşını kutladı. ...