Opera sanatçısı Meral Menderes hayata veda etti…

meral1

Türkiye’ni ilk kadın opera sanatçısı Meral Menderes, hayata veda etti. İstanbul Devlet Opera ve Balesi, ilk kadın opera sanatçılarından 78 yaşındaki soprano Meral Menderes’i kaybetmenin acısını yaşıyor.

İlk kez 1960 yılında, o zamanki adıyla İstanbul Şehir Operası’nda sahnelenen “Tosca”da seyirci karşısına çıkan opera sanatçısı Meral Menderes, geçtiğimiz sene yapılan Devlet Opera ve Balesi’nin 50. yılı kutlamasında, Genel Müdür Rengim Gökmen tarafından sanat ödülüne layık görülmüştü.

Menderes, Gökmen’e hitaben yaptığı konuşmada, AKM’nin kapanması nedeniyle birkaç farklı binada faaliyetlerine devam eden İstanbul Devlet Opera ve Balesi için, “Bizi bu göçebelikten kurtarın!” sözleriyle konuklardan büyük alkış almıştı.

Meral Menderes, yarın (28 Aralık 2011/Çarşamba) saat 11:00’de, Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde düzenlenecek törenle son kez sevenlerini selamlayacak. Ardından Maltepe Merkez Camisi’nde kılınacak ikindi namazını müteakip, Küçükyalı Mezarlığı’nda defnedilecek.

meral2

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Çapa Bilim Koleji

Çapa Bilim Koleji-Amerikan Kültür iş birlikteliği başladı

Türk eğitim sektöründe önemli bir yeri olan Amerikan Kültür Koleji, Çapa Bilim Koleji ile iş birlikteliğine giderek 2018-2019 ...