Mehmet Akif Ersoy, vefatının 75. yılında Sultanbeyli’de anıldı…

1

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy, vefatının 75. yılında Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde düzenlenen programlarla anıldı.

Prof. Dr. Nihat Öztoprak, Prof. Dr. Abdullah Uçman, Prof. Dr. Fatih Andı, Beşir Ayvazoğlu ve Vahdettin Işık’ın katıldığı konferans ile büyük şairin hayatı, eserleri ve fikirleri konuşuldu. Söyleşinin ardından Bekir Ünlüataer, milli şairin bestelenmiş şiirlerinden oluşan bir konser verdi.

Prof. Dr. Nihat Öztoprak’ın başkanlığında başlayan söyleşiye; İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, İlçe Mili Eğitim Müdürü Vefa Vedat Budak, Ak Parti İlçe Başkanı Ali Sevinç ve vatandaşlar katıldı.

“Akif, toplumsal bir değerdir…”

Söyleşide ilk konuşmayı yapan Prof. Dr. Abdullah Uçman, Mehmet Akif Ersoy’un milli mücadele dönemindeki rolünü anlattı ve “Balıkesir, Burdur, Kastamonu, Konya’da yaptığı konuşmalarla, milli mücadeleyi fiilen destekleyen milli kahramanımızdır” dedi. 

2

Ardından sözü alan Prof. Dr. Fatih Andı; “Değişik zaviyelerden aldığı ışınları, renk skalasının yedi rengine dönüştüren çokgen bir prizma gibiydi” dedi ve Ersoy’un edebiyattan siyasete, spordan aile yaşantısına kadar çok yönlü özelliklerini anlattı.

Bir başka konuşmacı olan Beşir Ayvazoğlu ise; milli şairin günlük yaşantısını, İstanbul’da yaşadığı semtleri ve Abbas Halim Paşa gibi dostlarını anlattı. “Söz verdiği zaman asla sözünden dönmezdi” diyen Ayvazoğlu, Ersoy’un dostlarıyla olan anılarından bahsetti.

Söyleşi sonrası Bekir Ünlüataer, Mehmet Akif Ersoy’un bestelenmiş eserlerinden oluşan bir konser verdi ve milli şairin şiirlerini bir kez daha hatırlattı.

3

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

6. İstanbulensis Şiir Festivali başladı

Sultanbeyli Belediyesi tarafından düzenlenen VI. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali, 17 ülkeden 38 şairin katılımıyla 2-5 Mayıs tarihleri arasında ...