Mehmet Akif ve dostları anıldı

Pendik Belediyesi’nin Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 81. ölüm yıldönümünde anmak üzere düzenlediği “Umman’a Dökülen Irmaklar: Mehmet Akif Ersoy’un Dost Çevresi” başlıklı sergi ve panel büyük ilgi gördü. Serginin açılışında konuşan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin; “Bizlere rehber olmuş bu önemli şahsiyeti her genç tanımalı ve anlamalı” dedi.

Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde açılan sergi; Mehmet Akif’in hayatını, ailesini ve dostlarını gözler önüne serdi. Koleksiyoner M. Ruyan Soydan’a ait eserlerin yer aldığı “Umman’a Dökülen Irmaklar” adlı sergide Akif ve ailesine ait fotoğraf, mektup ve çeşitli evrakların yanı sıra yakın dostlarına ait tamamı orijinal çok sayıda dergi, kitap, fotoğraf ve taş plaklar yer alıyor.

SON MEKTUBU DA SERGİLENDİ…

Sergide el yazması eserler arasında en dikkat çeken ise, Akif’in hayattayken yazdığı son el yazması mektup oldu. 1936 yılında Eşref Edib Fergan’a yazılan mektubun orijinali, ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.  Sergi, 14 Ocak 2018 tarihinde sona erecek.

KENAN ŞAHİN: İSTİKLAL MARŞIMIZIN ŞAİRİNİ FARKLI BİR ÇALIŞMAYLA ANLATMAK İSTEDİK…

Serginin açılışında konuşan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin; “Mehmet Akif, hayatı boyunca ülkesine çeşitli şekillerde hizmet etmiş, vatanını her şeyden fazla seven bir insandır. Şuurlu bir Müslüman Şair ve düşünce adamı olarak yaşadığı coğrafyanın ve Türk-İslam aleminin uyanık bir beyni ve dürüst bir vicdanıdır. Bizlere rehber olmuş bu önemli şahsiyeti her genç tanımalı ve anlamalı.  Pendik Belediyesi olarak İstiklal Marşımızın şairi olan Mehmet Akif Ersoy’un hatırasına hürmeten hayatını, mücadelesini ve hizmetlerini günümüz gençlerine farklı bir çalışmayla anlatmak istedik. Bu sergi de bu anlamda büyük fırsat” ifadelerini kullandı.

MEHMET AKİF’İN DOSTLARINI ANLATAN PANEL…

“Umman’a Dökülen Irmaklar: Mehmet Akif Ersoy’un Dost Çevresi” projesi kapsamında sergi sonrası bir de panel düzenledi.  Moderatörlüğünü Doç. Dr. Turgay Anar’ın yaptığı panelde Prof. Uğur Derman, Beşir Ayvazoğlu ve Prof. Dr. Hüseyin Hansu, sırasıyla Akif’in dostları Fuat Şemsi İnan, Mithat Cemal Kuntay ve Babanzade Naim Bey’i anlattılar. Yaklaşık bir saat süren panel, Belediye Başkanı Kenan Şahin’in konuşmacılara plaket takdimiyle sona erdi.

42 KİTAPLIK ARAŞTIRMA VE ÇİZGİ ROMAN YAYINLANDI…

“Umman’a Dökülen Irmaklar: Mehmet Akif Ersoy’un Dost Çevresi” başlığı altında gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında, İstiklal Marşı şairinin hayatı ve çevresinde bulunan dostlarını anlatan 42 kitaplık büyük bir arşiv oluşturuldu. Her bir kitapta Mehmet Akif’in ailesi, öğrencileri, devam ettiği kültür-sanat mahfilleri, öğrencilerinin yanı sıra Bosnalı Ali Şevki Hoca’dan Hasan Basri Çantay’a 38 dostu tek tek yer aldı. Pendik Belediyesi, Safahat Şairi’ni çocuklara tanıtmak ve sevdirmek amacıyla “Göğe Yükselen Hilâl: Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı” adını taşıyan bir de çizgi roman yayınladı. Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı işbirliğinde hayata geçirilen projede çizgi romanı Turgay Anar yazdı, Yavuz Selim Baş da çizgiye döktü. Mehmet Akif Ersoy’un hayatını, mücadelesini, hizmetlerini anlatan çizgi roman 48 sayfadan oluşuyor.

Kadıköy Kaymakamı Dr. Mustafa Özarslan, “Umman’a Dökülen Irmaklar: Mehmet Akif Ersoy’un Dost Çevresi” etkinliğinde…

Mehmet Akif

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Ustalar Ataşehir’de perde dedi

Ataşehir Tiyatro Festivali, 27 Şubat Çarşamba günü, Aziz Nesin’in eserlerinden derlenen “Aziz Nesin Vapuru” isimli oyunla Mustafa Saffet ...