Marmaray köprülerin trafiğini azalttı…

Günde 219 seferle açıldığı tarihten bu yana yaklaşık 122 milyon yolcu taşıyan Marmaray ile birlikte 2015’te ilk kez Boğaz köprülerinden geçen araç sayısında düşüş yaşandı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yaptığı açıklamada 29 Ekim 2013’te hizmete açılan Marmaray sayesinde İstanbul’un Asya ve Avrupa yakalarını birbirine bağlayan Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi Köprülerini kullanan araç sayılarında önemli düşüş olduğunu söyledi. Açıldığı günden bu yana Marmaray’da yaklaşık 122 milyon yolcu taşındığını belirten Yıldırım; “2014’te Boğaz köprülerinden 150 milyonun üzerinde araç geçti. Geçen yıl bu sayı 141 milyon civarında gerçekleşti. Marmaray’ın etkisiyle 2015’te ilk kez Boğaz köprülerinden geçen araç sayısında düşüş yaşandı” dedi. Bakan Yıldırım, açıklamalarını şu ifadelerle sonlandırdı:

MARMARAY, KENT İÇİ RAYLI SİSTEMİN OMURGASI…

“Her daim gururla ifade ediyorum ki, asrın projesi Marmaray’ı gerçekleştirmek hükümetlerimize nasip oldu ve milletimizin 150 yıllık hayalini gerçeğe dönüştürdük. Olası en yüksek depreme dayanıklı, en son teknoloji ile inşa edilen dünyanın en özgün ulaşım projelerinden birini İstanbul’a kazandırdık. Dünyanın en derin batırma tüp tüneliyle Asya ile Avrupa’yı denizin altından birleştirdik. Bugün Marmaray, genişleme planıyla İstanbul’un kent içi raylı sistem omurgasını oluşturuyor. 10 dakika aralıklarla günde 219 trenle ortalama 200 bin üstünde yolcu taşıyoruz. Yani günlük ortalama bir kent nüfusu kadar yolcu Marmaray ile taşınıyor. Açılışından bugüne kadar İstanbul nüfusunun 8 katı kadar yolcu, bir kıtadan diğer kıtaya taşındı.”

sporvitrini

Hakkında Cenay Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Pendiklilere yeni okul müjdesi !

Pendik Belediyesi, Pendik Eğitim Kültür Yardımlaşma Vakfı ve bağışçı katkılarıyla Sülüntepe Mahallesi’nde inşasına başlanan 24 derslikli ilkokulun temeli ...