Marmaray deniz altından 61 milyon yolcu taşıdı…

Asya ile Avrupa’yı deniz altından tünelle bağlayan Marmaray ile 2015 yılında 60 milyon 958 bin 131 yolcu taşındı.

Cumhuriyet’in ilanının 90. yılında hizmete giren; teknolojik altyapısı, ekonomik büyüklüğü, demiryolu ulaşımına kazandırdığı ivme ve daha birçok yenilik bakımından dünyada ilkleri içinde barındıran Marmaray’dan, açılışından bugüne dek yaklaşık 124 milyon yolcu yararlandı. TCDD’den alınan bilgiye göre geçen yıl Marmaray’ı kullanan yolcu sayısı, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2015 yılı sonu itibariyle 14 milyon 657 bin 434 olarak açıklanan İstanbul nüfusunun 4 katını aştı.

EN YOĞUN İSTASYON YENİKAPI…

Ayrılık Çeşmesi, Üsküdar, Sirkeci, Yenikapı ve Kazlıçeşme istasyonlarında hizmet veren Marmaray’da, yolcu yoğunluğunun en fazla olduğu istasyon ise Yenikapı oldu. Yolcuların yüzde 28’i Yenikapı’yı, yüzde 25’i Ayrılık Çeşmesi’ni, yüzde 20’si Üsküdar’ı, yüzde 15’i Sirkeci’yi, yüzde 12’si de Kazlıçeşme’yi tercih etti.

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Ümraniye’de yangın

Ümraniye’de bir anaokulunun atölye olarak kullanılan ahşap bölümünde çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin yoğun çalışması sonucunda söndürüldü. Ümraniye Ihlamurkuyu Caddesi’ndeki anaokulunun atölye olarak kullanılan ahşap bölümünde ...