Marmara Skal ve Okan Üniversitesi, genç turizmciler için el ele…

Marmara Young Skal’ın önderliğinde 16 Aralık 2015 tarihinde düzenlenen “Turizmde Kariyere Doğru İlk Adım; Staj” konulu panel, Marmara Skal’ın da destekleriyle Okan Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Turizm sektörünün önemli isimlerinden Bahattin Yücel, Murat Yumak, Zeynep Yılmaz, Ömür Yeker, Dr. Özen Kırant Yozcu, Hakan Akalın, Altuğ Bakdemir ve öğrenci temsilcisi olarak Merve Gazi, panelde konuşmalarını gerçekleştirdiler. Stajyerler ve işverenler arasındaki sorunlar ve beklentilerin konuşulup tartışıldığı panelde, ilk olarak Okan Üniversitesi’nin tanıtım filmi izlendi. Filmden sonra Bahattin Yücel tarafından açılış konuşması yapıldı. Katılımcılara teşekkürlerini sunan Yücel, sonrasında Zeynep Yılmaz’a söz verdi.

SKAL VE İSTİHDAM ARASINDAKİ İLİŞKİ…

Zeynep Yılmaz, ilk olarak Okan Üniversitesi’ne ve Young Skallarına teşekkürlerini sunup, Skal hakkında bilgilendirmede bulundu. Skal ve istihdam arasındaki ilişkiyi anlatan Yılmaz; bunun için Young Skalları yetiştirmeye, yönlendirmeye ve turizmde kalmalarını sağlamayı çalıştıklarını anlattı. Kendi hayatından kesitler anlatarak turizm sektörünün iyi-kötü yanlarını öğrencilerle paylaşan Zeynep Yılmaz, stajın öneminden bahsedip, acentada yaşadığı sorunları dile getirdi.

YAPILAN İŞE AŞIK OLMANIN ÖNEMİ…

Hakan Akalın, konuşmasında hizmet sektörüne tutkuyla bağlı kalmanın ne kadar önemli bir nokta olduğunun altını çizerek, yapılan işe aşık olmanın önemini vurguladı; kendi işyerinde stajyerlerle ilgili yaşadığı olumlu ve olumsuz olayları anlattı. Murat Yumak ise, ilk olarak gençlerden sektörde kalmalarını, kaçmamalarını istedi. Yumak, otel tecrübelerini öğrencilerle paylaşıp, mücadele ruhunun önemine değindi.

STAJYERLER, TURİZM SEKTÖRÜ İÇİN ÇOK DEĞERLİ…

Altuğ Bakdemir, Türkiye’de turizm sektörünün yerinden ve inceliklerinden bahsedip, staj yapacak öğrencilere önerilerde bulundu. Ömür Yeker, turizm sektöründeki kan kaybına uluslararası boyuttta değindi. Stajyerlerin sektördeki değerlerini ve Okan Üniversitesi ile öğrenciler için yaptıkları mentorluk birliğini anlatan Yeker, turizm sektöründeki eksiklerden bahsetti.

GENÇLERİN TURİZME PAYI YÜZDE 80 OLACAK…

Dr. Özen Kırant Yozcu, stajın amacından ve öneminden bahsetti. X ve Y kuşağına değinip öğrencileri anlamanın önemi üzerinde duran Yozcu, stajla yetenek havuzu oluşturduklarını paylaştı. 2016 yılında gençlerin turizme payının yüzde 80 olacağını söyledi. Merve Gazi, turizmde staj yaparken doğru yönlendirilmek istediklerini, stajyerlere farklı davranıldığını, ucuz işçi olarak görülmesinden duyulan şikayeti ve diğer sorunları dile getirdi.

SORUNLARI ÇÖZECEK YENİ BİR KURUM GEREKLİ…

Bahattin Yücel, konuşmalardan çıkan sonuçla sektörle öğrenciler arasındaki sorunları çözecek ve ortadan kaldıracak yeni bir kurum oluşması gerektiğini söyledi. Bunun için de akademisyenlerin yardımının önemli olacağına değinen Yücel, öğrencilerden sorularını alıp paneli kapattı.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Üsküdar’da bahar çiçekleri sergisi

Nesrin Çaylı Sanat Evi öğrencilerinin gelirini mültecilere bırakılmak üzere düzenledikleri “Bahar Çiçekleri” el sanatları sergisi Altunizade Kültür ve ...