Marmara Denizi “hayalet” ağlardan temizleniyor…

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılan “Denizlerdeki Terkedilmiş Ağların Temizlenmesi Projesi”nde önemli mesafeler alındı.

İlk etapta pilot il olarak seçilen İstanbul, Muğla, Adana ve Hatay illerinde uygulamaya konulan projenin İstanbul ayağı hızla devam ediyor. Öncelikle balıkçı kooperatifleri, dernekleri ve bizzat balıkçılardan alınan veriler sonucunda “hayalet ağların” bulunduğu bölgelerin yoğunluk haritaları çıkarıldı. Adalar, Tuzla, Zeytinburnu, Bakırköy, Avcılar, Büyükçekmece, Kumburgaz ve Silivri ilçeleri olmak üzere, Marmara Denizi 6 bölgeye ayrılarak terkedilmiş ağ taraması yapıldı.

21 BİN METREKARELİK TERK EDİLMİŞ AĞ ÇIKARILDI…

Bakanlığın Marmara Bölgesi’nde İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile ortaklaşa yürüttüğü çalışmalarda, şu ana kadar toplam 58 bölgede terkedilmiş ağ olduğu tespit edildi. Profesyonel sualtı ekipmanları ve dalgıçlarla yapılan taramalarda, 118 adet ve toplamda 21 bin m2’lik gelişigüzel terk edilmiş ağ çıkarıldı.

EKOLOJİYE VE ÜLKE EKONOMİSİNE ZARARI BÜYÜK…

Su ürünleri avcılığı sırasında kaybedilen ya da kopan ağların denizde ve iç sularda avlanmaya devam etmesi, “hayalet ağ” olarak tanımlanıyor. Balıkçıların çeşitli sebeplerle su altında bıraktıkları ağlar, pasif olarak avlanmaya devam ederek ve deniz canlılarının dipteki yaşam alanlarını örterek, hem ekolojiye hem de ülke ekonomisine ciddi boyutlarda zarar veriyor.

 

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Pendiklilere yeni okul müjdesi !

Pendik Belediyesi, Pendik Eğitim Kültür Yardımlaşma Vakfı ve bağışçı katkılarıyla Sülüntepe Mahallesi’nde inşasına başlanan 24 derslikli ilkokulun temeli ...