kardeş şehir

Maltepe’ye dört kardeş şehir daha

Maltepe Belediyesi; İran’ın Tahran 22. Bölge, Nişabur ve Royan Belediyesi ile Moldova’nın özerk Gagauzia Cumhuriyeti’nin Komrat Belediyesi ile kardeş şehir olmaya hazırlanıyor.

Maltepe Belediyesi’nin Ekim ayı meclis toplantıları başladı. Meclisin ilk toplantısına Gagauziya Kültür ve Turizm Bakanı Vasilisa Petroviç, Komrat Belediye Başkanı Sergei Anastasov ve Gagauziya Dışişleri Bakanlığı Daire Başkanı Tatiana Çelebi ile İstanbul Tekvando Turnuvası’nda 40 kiloda birinci olan Ezgi Su Atik de katıldı. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın başkanlık ettiği oturumda, Eylül ayında gerçekleştirilen belediye çalışmalarıyla ilgili bilgi verildi. Başkan Kılıç, geçtiğimiz hafta gerçekleştirdikleri İran ziyaretiyle ilgili de bilgi verirken;  İran’ın Tahran 22. Bölge, Nişabur ve Royan Belediyesi ile kardeşlik anlaşması imzalayacaklarını ifade etti. Kılıç ayrıca, Gagauzia Cumhuriyeti’nin Komrat Belediyesi ile kültürel anlamda işbirliği yaptıklarını ve onları da kardeş şehir olarak seçtiklerini belirtti.

maltepeye-dort-kardes-sehir-daha-2

“TÜRKLER KARDEŞİMİZ”

Konuklardan Gagauziya Kültür ve Turizm Bakanı Vasilisa Petroviç, kürsüden kısa bir konuşma yaparak “Sizlere sevgilerimi, selamlarımı iletiyorum. Bizler aynı kültürde birleşiyoruz. Dedelerimizin getirdiği kültürü, zorlu yıllar boyunca koruduk ve bugünlere getirdik. Bugün Maltepe’de bunları sergilemiş olmaktan büyük bir onur duyuyoruz. Uzun yıllar Romanya’daydık, sonra Moldova’ya geçtik. Yaklaşık 200 yıldır buradayız ve 25 yıldır özerk olarak yaşıyoruz. Türkçe konuşan nüfusumuz var, Türkler bizim kardeşimiz. Bu anlamda bize bu imkânı sağlayan Ali Kılıç’a ve sizlere teşekkür ediyoruz” dedi. Komrat Belediye Başkanı Sergei Anastasov ise, Maltepe ile diyalog köprüsünün kurulmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek; “İki gün boyunca folklorumuzu çok güzel şekilde tanıttık. Zaten hem dil hem de kültür olarak çok yakın halklarız. Umuyoruz ki, hep beraber daha nice güzel işlere imza atacağız” şeklinde konuştu.

kardeş şehir

MECLİS KÜRSÜSÜNDE TEBRİK…

Konuşmalar sonrası Ali Kılıç, İstanbul Tekvando Turnuvası’nda 40 kiloda birinci olan Ezgi Su Atik’i meclis kürsüsüne davet ederek, alnından öptü ve tebrik etti. Daha sonra Ak Parti grubu tarafından verilen 5 önergeden 4’ü oybirliği ile kabul edildi. CHP grubunun kardeş şehir anlaşmalarıyla ilgili verdiği 4 önerge de oybirliği ile Meclis gündemine alındı.

kardeş şehir

maltepeye-dort-kardes-sehir-daha-5

Maltepe Belediyesi; İran’ın Tahran 22. Bölge, Nişabur ve Royan Belediyesi ile Moldova’nın özerk Gagauzia Cumhuriyeti’nin Komrat Belediyesi ile kardeş şehir olmaya hazırlanıyor…

sporvitrini

Hakkında Cenay Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Maltepe’nin başarılı sporcuları Kaymakam Dallı’yı ziyaret etti

Maltepe Halk Eğitim Müdürlüğü’nün başarılı judo ve boks sporcuları; Müdür Canip Yolaş, hocalar Zafer Kentli ve Cevat Aladağ ...