bütçe

Maltepe’nin 2017 bütçesi 299 milyon TL

Maltepe Belediyesi’nin 2017 yılı bütçesi, 299 milyon 709 bin TL olarak kabul edildi. 2017 yılı bütçesinin gerçekçi bir bütçe olduğunu kaydeden Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, belediyelerin borç yükünden kurtulabilmesi için merkezi hükümetin aldığı Motorlu Taşıtlar ve Katma Değer vergilerinden belediyelere pay vermesi gerektiğinin altını çizdi.

Maltepe Belediyesi’nin Ekim ayı toplantılarının dokuzuncu birleşiminde, 2017 yılı performans programı uygulaması ve bütçesi görüşülerek karara bağlandı. Maltepe Belediye Meclisi 1. Başkanvekili Ziya Hayırlıoğlu başkanlığında gerçekleşen oturumda 299 milyon 709 bin liralık 2017 yılı bütçesi, oy çokluğuyla kabul edildi. Oylamanın ardından kürsüye gelerek bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ali Kılıç, Maltepe Belediyesi’nin 2017 bütçesinin seçim bütçesi olmadığını, gerçekçi bir şekilde hazırlandığını ifade ederek, bütçenin hazırlanmasına katkı sunanlara teşekkür etti.

maltepenin-2017-butcesi-onaylandi-3

VERGİLER BELEDİYELERE…

“Türkiye’de belediyeler neden borçlanıyor?” diye soran Başkan Kılıç, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye genelindeki yerel yönetimlerin 60 milyar borcu var.  Peki, bu borç nerden kaynaklanıyor? Niye bu belediyeler borçlanıyor da sorunu çözemiyoruz? Çünkü, Belediye Yasası yapılırken ne yazık ki bazı hususlar dikkate alınmamış. Yaklaşık 13 milyar para, Motorlu Taşıtlar Vergisi olarak merkezi hükümete gidiyor. Katma Değer Vergisi ise yaklaşık 15 milyar. İkisini topladığınız zaman yaklaşık 30 milyar yapıyor. Bu vergiler belediyeler aktarılırsa, belediyelerin 60 milyarlık borcu yarı yarıya azalmış oluyor. Buyurun el uzatın, belediyeler bu borçtan kurtulsun.”

M’EXPO’YA DESTEK ÇAĞRISI…

Maltepe Uluslararası Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi M’EXPO’ya ilişkin Ak Parti grubundan yöneltilen kimi suçlamaların ve eleştirilerin, merkezi hükümetin görüşüyle çeliştiğini ifade eden Ali Kılıç; “Başbakan, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet Özhaseki, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Anadolu Yakası’nın bu projeye ihtiyaç olduğunu söylediler. Geçtiğimiz günlerde Maltepe’de konuk ettiğimiz İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız ve ilçe belediye başkanlarımız da bu projenin yapılmasının gerekliliğine işaret ettiler” diye konuştu.

bütçe

Maltepe Belediye Meclisi 1. Başkanvekili Ziya Hayırlıoğlu başkanlığında gerçekleşen oturumda 299 milyon 709 bin liralık 2017 yılı bütçesi, oy çokluğuyla kabul edildi…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...