Maltepelilerden “Soma’yı Unutma” mesajı…

Maltepe Belediyesi’nin geleneksel hale gelen “Halk Buluşmaları”nda bu hafta gündem, 301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma’daki maden faciası oldu. Başkan Ali Kılıç’a sorunlarını dile getirmek için gelen Maltepeliler, bu facianın unutulmaması için “Soma’yı Unutma” yazılı siyah tişört giydiler. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç da belediye personeliyle birlikte siyah tişört giyerek, vatandaşların “Soma Unutulmasın” mesajına destek verdi.

Tüm Türkiye’yi yasa boğan Manisa’nın Soma ilçesindeki maden faciasının üzerinden tam 42 gün geçti. 301 işçinin yaşamını kaybettiği facia, ardında gözü yaşlı yüzlerce eş, anne, baba ve çocuk bıraktı. Facianın unutulmaması ve sorumluların bir an önce yargı önüne çıkartılması için, Maltepe Belediyesi’nin her Salı günü gerçekleştirdiği Halk Buluşmaları’nda sessiz ve anlamlı bir eylem gerçekleştirildi. Kahvaltıyla başlayan ve vatandaşların Başkan Ali Kılıç’a sorunlarını dile getirdiği toplantıya katılanlar, üzerinde “Soma’yı Unutma” yazan siyah tişörtler giydi.

“ÇABUK UNUTUYORUZ…”

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, yaptığı konuşmada “Bundan 42 gün önce, çoluğuna çocuğuna ekmek götürebilmek için yerin metrelerce altında alın teriyle ekmeğini çıkaran maden işçilerimizi kaybettik. Onları analım istedik. Akdeniz toplumları olarak saman alevi gibi parlıyoruz, olaylara hemen tepkiler veriyoruz, ancak çabuk unutuyoruz. Soma’da yüzlerce çocuk babasız kaldı. Amacımız, mübarek Ramazan öncesi Soma’yı unutmamak, o şehitlerimiz ve acılı ailelerin yanında olmaktır” dedi.

UYUŞTURUCU MERKEZİ KURULUYOR…

İmar, çevre, uyuşturucu sorunları, çevre düzenlemesi, ilaçlama gibi konuların ağırlıklı olarak konuşulduğu buluşmada ilaçlama konusunda özeleştiri yapan Başkan Kılıç; “Seçim dolayısıyla bu işler aksadı. Verilen rahatsızlıktan ötürü belediyemiz adına hemşehrilerimizden özür diliyorum. Sorun en kısa sürede çözülecek” açıklamasında bulunarak, uyuşturucu konusunda belediye bünyesinde yurtdışında da örnekleri bulunan özel bir merkez kurulacağını belitti.

 

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Cumhuriyet Korosu

Cumhuriyet Korosu, Küçükyalı’da sahne aldı

Maltepe Belediyesi Cumhuriyet Korosu, Küçükyalı Mahallesi Adnan Kahveci Parkı’nda unutulmaz bir konsere imza attı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 95, Maltepe’nin ...